Consiliile de Administratie din scoli din nou cu majoritatea cadrelor didactice


Legea Educaţiei Naţionale (LEN, nr. 1/2011) a suferit în această săptămână mai multe modificări prilejuite de discutarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului 92/2012 şi transformarea ei în lege. Vestita ordonanţă este cea cu unele prorogari de termene,  revenirea clasei a IX-a la liceu, reintroducerea funcţiei de educator şi mai multe schimbari cu privire la asigurarea calităţii în învăţământul universitar ş.a. Au apărut şi ale modificări legislative care ajută şcoala.

Cea mai bună veste, o măsură de bun simţ a deputaţilor este legată de schimbarea componenţei consiliilor de administraţie (CA). A fost înlăturată aberaţia ca majoritatea membrilor CA ai şcolii să fie din afara şcolii (părinţi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale), Comisia de Educaţie a Camerei Deputaţilor  revenind la situaţia anterioară, în care majoritatea CA este dată de cadrele didactice. Salutară mi se pare şi eliminarea prevederii care spunea explicit că preşedintele CA este altul decat directorul. Subscriu idea acestui amendament  prin argumentul invocat “Pentru adecvarea structurii consiliului de administraţie la specificul sistemului de învăţământ.”

Cornel Șomîcu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.