Noutăţi din partea S.Ș.I.R. Gorj


I. Simpozionul „Gorjul – vatră de istorie românească”, ediţia a XXVIII-a, se va desfăşura în data de 22 mai 2013, de la ora 9.00, la Muzeul Judeţean „Alexandru Ştefulescu” din Târgu-Jiu, sub genericul „140 de ani de la înfiinţarea arhivelor gorjene”. Programul simpozionului va cuprinde vernisajul unei expoziţii documentare, comunicări ştiinţifice, lansări de carte ş.a. Membrii S.Ş.I.R. – Filiala Gorj care doresc să susţină comunicări sunt rugaţi să transmită titlul lucrărilor ştiinţifice, în format electronic, până la data de 15 martie 2013, pe adresa de email: ssirgorj@yahoo.com

II. Filiala Gorj a S.Ş.I.R. va organiza în perioada 24-25 mai 2013 Consiliul Naţional al Societăţii de Ştiinţe Istorice din România. Vor fi prezenţi la Târgu-Jiu, reprezentanţi ai tuturor filialelor S.Ş.I.R. Consiliul Național coordonează activitatea S.Ş.I.R. în intervalul dintre două conferințe naționale și este convocat de președintele S.Ş.I.R. o dată pe an sau ori de câte ori este nevoie. În ultimii ani, reuniunile sale s-au desfășurat la București (2008), Câmpina (2009), Reșița (2010), Mioveni (2011) şi Bucureşti (2012).

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.