Elevii de la Bălești în tabără gratuită la mare


Primăria și Consiliul Local Bălești au organizat  și în această vară, proiect propus în anul 2017 de primarul Mădălin Ungureanu, o  tabără  gratuită   pentru elevii Școlii Gimnaziale ”Antonie Mogoș” din localitate, elevi  cu cele mai bune rezultate la învățătură. Cei mai buni elevi din comună au petrecut 7 zile de tabără în stațiunea Costinești.

15 elevi de gimnaziu din Bălești  s-au aflat  la Costinești  în această vară într-o tabără oferită de Primăria din localitate. Este deja o tradiție ca Primăria și Consiliul Local Bălești să ofere  în fiecare an celor mai buni elevi din comună o tabără gratuită la mare sau la munte. Costurile de transport, cazare și masă sunt asigurate în întregime de Consiliul Local Bălești.

Mădălin Ungureanu, primarul comunei Bălești, a declarat în exclusivitate pentru ȘCOALA GORJEANĂ: ”Primăria și Consiliul Local Bălești a făcut  și în acest an efortul  de a premia special pe cei mai buni elevi  din comună  cu o vacanță gratută, anul acesta  petrecută  la Costinești.   Încercăm și prin această modalitate să stimulăm performanța elevilor, o prioritate pentru actuala administrație. Așa cum am obișnuit pe cei din Bălești, continuăm investițiile în rețeaua școlară și în elevii Școlii Gimnaziale ANTONIE MOGOȘ. Urmează investiții mari și în continuare pentru învățământ: o creșă, o grădiniță cu program prelungit în zona Cornești și reabilitarea și extinderea Școlii Gimnaziale ANTONIE MOGOȘ”.

Vă oferim câteva impresii ale elevilor participant la Tabăra Costinești:

” Părere mea este ca în fiecare zi ne distrăm și aflăm lucruri noi.Ce mi-a  plăcut cel mai mult este ca în fiecare zi ne băgam în mare.Faceam activități distractive și mai ales râdeam pana ne durea burta.Ne-am plimbat cu bicicletele,am mers cu vaporul,am mers la răsărit,  mai pe scurt ne-am distrat.Acesta a fost primul meu an în tabara și nu o să-l uit niciodată.”  Miruna, clasa a VI-a

”Consider că tabăra este cel mai bun lucru pe care l-ar putea face profesorii pentru a răsplăti elevii care au muncit un an întreg. La noi la școală se organizează această tabără de câțiva ani, însă nu am avut ocazia să merg din cauza pandemiei care a început atunci cand am intrat in gimnaziu. Anul trecut am mers pentru prima dată in tabara si a fost genial. Nu mai vazusem marea până atunci, era superbă. Anul acesta, atunci când am aflat că voi merge din nou la mare, m-am bucurat la fel de mult ca anul trecut. Știam cî aveam să mă distrez si că voi uita ce înseamnă cuvântul plictisitor. Domnul director a avut grijă ca în fiecare seară să facem ceva nou si încercam fiecare lucru ce ne apărea în cale. Mă bucur că am ajuns aici si abia astept următoarea tabara.” Magda, clasa a VII-a, redactor șef revista școlară GRAIUL APELOR

 ”Taberele sunt mediul perfect de interacțiune, comunicare și socializare. Plecarea în tabără presupune formarea unei comunități, ai cărei membri trebuie să trăiască în același loc pentru câteva zile, trebuie să învețe să se respecte unii pe ceilalți, să comunice și să lucreze împreună. Taberele susțin ideea de muncă în echipă și de comunicare, fiind astfel un mediu propice socializării, dezvoltării unor noi relații de prietenie, sau închegării celor mai vechi.” Sebastian, clasa a VI-a

”Părerea mea este că aceastp tabără a fost plină de activități frumoase . Baia în mare a fost foarte distractiva, la fel plimbările cu bicicletele si parcul de distracții . În aceasta tabăra m-am distrat!” Ianis, clasa a V-a

”Părerea mea este că tabăra ne împinge să comunicăm mai mult cu alți oameni , să interacționăm cu copii de vârsta noastră și cel mai important să ne facem prietenii noi . În această tabără am învățat lucruri noi, am vizitat locuri noi și am făcut activități în echipă. Activitățile pe care le-am făcut au inclus jocul in echipă , prietenia și comunicarea.” Andrada, clasa a VII-a

”Consider că acestă tabără a fost extraordinară si plină de activități.Am acumulat cunoștințe noi si am cunoscut oameni deosebiți.Aici mi-am facut prieteni noi de care imi va fi foarte dor.”Daiana, clasa a VII-a

” Părerea mea despre această tabără este una bună, deoarece m-am distrat foarte mult si am cunoscut persoane noi, sper să vin si anul viitor.” Ana, clasa a VI-a

” Părerea mea este că a fost o tabără cu peripeți noi și distractive.A fost primul meu an în tabără și nu o să-l uit.” Nicoleta, clasa a V-a

” Experiența mea aici a fost una minunată.Datorită faptului că este ultima mea tabără,a făcut-o mult mai specială.Mi-am făcut multi prieteni noi de care o să-mi fie foarte dor când o să trec la liceu.” Ana, clasa a VIII-a

”Experiența mea aici a fost una extraordinară.Fiindca am făcut multe activități și am învățat lucruri noi. Și a fost primul meu an în tabăra  si nu o să-l uit niciodată” Ana, clasa a VI-a

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.