Un elev gorjean în Lotul Olimpic de Geografie, locul III în lume


Elevii români au obținut două medalii de aur, una de argint și una de bronz la a 18-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Geografie, desfășurată la Paris. Lotul a urcat astfel pe locul al III-lea mondial, în clasamentul pe națiuni, potrivit anunțului Ministerului Educației. Din lot a făcut parte și Mihai Alexandru Bratu, de la CNTV.

„Locul 3 in lume la Olimpiada Internațională de Geografie. După rezultatele remarcabile de la Olimpiadele internationale de Matematica, Fizica și Chimie, a venit rândul olimpiadei Internationale de Geografie sa ne facă mândri de rezultatele obținute de elevii romani.
Olimpicii români au cucerit patru medalii și locul al treilea în lume la a XVIII-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Geografie, competiție desfășurată în format online în perioada 12 – 18 iulie, sub patronajul Comitetului Național Geografic Francez (CNFG)”, scrie ministrul Educației pe contul său de Facebook.

Elevii au susținut trei probe de concurs, una teoretică, una practică și un test multimedia. Elevii români au obținut următoarele medalii:

  • Daniel-Nicolae Hanganu din clasa a X-a de la Colegiul Național Iași – medalie de aur
  • Radu-Andrei Brădățeanu din clasa a XI-a de la Colegiul Național „Sfântul Sava” din București – medalie de aur
  • Mihai-Alexandru Bratu din clasa a XI-a de la Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu – medalie de argint
  • Alex-Darius Topai din clasa a XII-a de la Colegiul Național „Onisifor Ghibu” din Oradea – medalie de bronz.

La ediția din acest an s-au înscris 209 elevi din 54 de ţări.

Felicitări copiilor și mulțumiri tuturor celor care au contribuit la această performanță”, a mai scris ministrul Educației.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.