Elevii de la Colegiul Tehnic ”Gheorghe Magheru” au sărbătorit în avans Ziua Națională


 

Magheru decembrie 1Magheru decembrie 2 Cu ocazia Zilei Naţionale a României, elevii Colegiului Tehnic „General Gheorghe Magheru” Tg-Jiu au organizat vineri 29.11.2013, începând cu orele 13.00, mai multe activităţi dedicate Marii Sărbători. Activitățile au fost coordinate de profesorul de istorie Claudia Huluban.

 De Ziua Națională

 Potrivit profesorului Marius Buzera, directorul Colegiului Tehnic ”General Gheorghe Magheru”, manifestările au avut următorul program:

1.  Semnificaţia zilei de 1 Decembrie. Personalităţi ale Marii Uniri: Regele Ferdinand – filme tematice

Depunerea unei coroane de flori la Monumentul „Ecaterina Teodoroiu”

2.  Spectacol de muzică şi poezie

3.   Moment artistic: scenetă “S-a întâmplat în Ardeal!”

4.   Adolescenţii şi Unirea – vernisaj al expoziţiei realizată de către elevii claselor IX-XII

Activităţile  au fost organizate sub îndrumarea profesorului  de istorie, Claudia Huluban.

Semnificație

 Printre cele aflate de elevi cu acest prilej, remarcăm și următoarele: ”Toți românii sărbătoresc la 1 decembrie, Ziua Națională a României. Ziua de 1 decembrie a fost stabilită ca Ziua Națională a României in 1990, prin legea nr. 10 din 31 iulie.

Alegerea zilei de 1 decembrie a făcut trimitere la Unirea Transilvaniei, Banatului, Crisanei si Maramuresului cu România, în 1918, respectiv la Proclamația de la Alba Iulia. Ziua de 1 Decembrie 1918 încununează lupta românilor transilvăneni pentru Unitate Națională și marchează momentul creării României Mari, situându-se în continuarea precedentelor acțiuni unioniste ale fraților din Basarabia (27 martie 1918) si Bucovina (15 / 28 noiembrie 1918).”

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.