Nichita Stănescu sărbătorit la Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru”

La invitația doamnelor profesoare Verdeș Rocselana și Cătălina Marcela, la Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” din Târgu Jiu s-a desfășurat activitatea „Cuvinte și necuvinte”, dedicată zilei poetului Nichita Stănescu, 31 martie. Interesant că ziua de naștere a marelui poet coincide cu cea a scriitorului Marius Iorga, președintele Cenaclului ”Columna”. Acesta din urmă, însoțit de mai mulți colegi în ale scrisului, a ales să îl sărbătorească pe Nichita în mijlocul elevilor de la ”Magheru”.

Departe de a fi o lecție despre neomodernism sau despre o creație a lui Nichita Stănescu, întâlnirea a pus alături poeți și elevi. Membrii Cenaclului Columna: Marius Iorga – președinte, Cristian George Brebenel, Daniel Murărița, Adrian Frățilă, Viorel Munteanu, Spiridon Popescu și Popa Daniel și-au prezentat creațiile, provocându-i pe elevi. Cu emoții sau atitudine, elevele Bianca Besoi, Andreea Argeșeanu, Miulescu Eugenia au prezentat poezii creație proprie, sau au recitat din lirica nichitiană: Miulescu Eugenia, Andreea Argeșeanu, Drăgoeanu Andreea, Pilea Georgiana. Provocările au fost de ambele părți, elevii au avut (pentru încă o dată) ocazia de a intra în contact cu scriitori recunoscuți, de a purta discuții despre Nichita Stănescu și actul creației. Chiar dacă unii dintre elevii Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” participă la ședințele Cenaclului: Radu Neagoe, Andreea Argeșeanu, Miulescu Eugenia, Ciobanu Elena, Drăgoeanu Andreea, scriitorii i-au invitat pe toți să se alăture pentru un alt fel de lectură, o altă trăire – aceea în lumea scriiturii.
Rocselana Verdeș, membră a Cenaclului, a prezentat poeziile dedicate lui Nichita Stănesu, invitând-o apoi pe Nicoleta Băcilă pentru același demers.
Întâlnirea realizată sub semnul cuvântului și necuvântului a bucurat elevi și scriitori deopotrivă, la final Marius Iorga invitându-i pe scriitori în devenire să creeze, să participe la ședințele Cenaclului și la apropiatul Concurs Național de Creație ”Tinere Condeie”.