Absolvenții de liceu din 2013 s-au liniștit:


Notele din liceu vor putea fi luate din nou in considerare pentru admitere

                                                                                                                                                                                       Imagine

Începând de ieri, 18 aprilie 2013, universitatile vor putea lua în considerare in organizarea sesiunilor de admitere de anul acesta și notele obținute de candidati in timpul liceului, a decis Ministerul Educației Naționale.

 

 

 

Ministerul Educației Naționale a publicat în 18 aprilie 2013, in Monitorul Oficial ordinul nr. 3.544/2013 privind cadrul general de organizare si desfășurare a admiterii in ciclurile de studii universitare de licență, de master și de doctorat pentru anul universitar 2013 – 2014.

Iată care sunt cele mai importante prevederi ale ordinului, potrivit Hotnews:

 • admiterea poate fi organizata în sesiuni, înainte de începerea anului universitar / Ordinul de anul trecut preciza ca se pot organiza maximum 2 sesiuni de admitere
 • la admiterea în facultățile unde predarea este in limba romana, la solicitarea scrisă a candidatilor care au sustinut la bacalaureat si proba la limba si literatura materna, examenul de admitere se poate sustine si in limbile materne respective, cu respectarea autonomiei universitare
 • Pentru studiile universitare organizate într-o limbă străină, admiterea va conține obligatoriu o proba de competenta lingvistica, eliminatorie, notata cu admis/respins. (la fel ca anul trecut)
 • la admiterea in toate ciclurile de studii universitare pot participa si cetatenii statelor membre UE, din Spatiul Economic European si din Confederatia Elvetiana in aceleasi conditii prevazute de lege pentru cetatenii romani, inclusiv in ceea ce priveste taxele de scolarizare. (la fel ca anul trecut)
 • Un candidat poate fi admis și înmatriculat ca student la cel mult doua programe de studii concomitent, indiferent de institutiile de invatamant care le ofera. Un candidat declarat admis poate beneficia de finantare de la bugetul de stat (anul trecut era finantare prin granturi de studii – n.red.) pentru un singur program de licenta, pentru un singur program de master si pentru un singur program de doctorat. Candidatul declarat admis la mai multe facultati opteaza pentru programul de studii care va fi finantat de la bugetul de stat prin depunerea diplomei de bacalaureat sau a diplomei ciclului de studii universitare anterior absolvit, dupa caz, in original, la facultatea pe care doreste sa o urmeze, respectand termenul de depunere stabilit de aceasta din urma. 
 • Absolventii de liceu care au luat Bacalaureatul sau licenta sau disertatia in sesiunile corespunzatoarea anului scolar/universitar 2012 – 2013 prezintă la înscriere diploma de bacalaureat/ licenta/ master sau adeverinta eliberata de catre institutia de invatamant in care se mentioneaza media generala, mediile obtinute in anii de studiu, termenul de valabilitate si faptul ca nu a fost eliberata diploma. 
 • Media generala minimă de admitere la studii universitare de licenta, de master si de doctorat nu poate fi mai mica decat 5 sau decat un numar minim de puncte echivalent. (la fel ca anul trecut)
 • La calculul mediei generale de admitere la studii universitare de licenta si de master pot fi luate in considerare notele de la probele de bacalaureat, media de la bacalaureat, licenta si/sau notele din anii de studii, dupa caz, conform propriei metodologii / Ordinul de anul trecut prevedea ca „nu pot fi luate in calcul mediile sau notele din anii de studii”.
 • Ordinea de clasificare rezultata in urma admiterii va fi utilizata si pentru repartizarea locurilor finantate de la bugetul de stat, acestea revenind celor mai bine clasati candidati din fiecare domeniu. (la fel ca anul trecut)
 • Universitatile au obligatia intocmirii contractelor de studii dintre studenti inmatriculati si rectorul universitatii
 • Rezolvarea contestatiilor este in exclusivitate de competenta institutiilor de invatamant superior, conform metodologiilor proprii de admitere. Nu se admit contestații pentru probele orale, de aptitudini sportive sau artistice. Decizia comisiei de contestații este definitiva. (la fel ca anul trecut).

Cu alte cuvinte, viitorii studenți au deschis drumul spre admitere fără un stress prea mare.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.