Concurs interdisciplinar pe teme din domeniile electric și electronică-automatizări

Elevii liceelor tehnologice din Gorj au participat sâmbată , 20 aprilie 2013 la un concurs interdisciplinar pe teme din domeniile electric și electronică-automatizări

Patru licee gorjene (Colegiul Tehnic Motru și trei licee din Târgu Jiu: Colegiul Tehnic Nr. 2, Colegiul Tehnic Henri Coandă, Liceul Energetic) în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean GORJ , Casa Corpului Didactic GORJ și Universitatea ,,Constantin Brâncuși” Târgu Jiu au organizat prima ediție a Concursului interdisciplinar județean CUNOAȘTERE ȘI CREATIVITATE TEHNICĂ inițiat de Colegiul Tehnic Motru și desfășurat la Colegiul Tehnic Nr. 2., sâmbătă, 20 aprilie 2013.

Concursul  a avut trei probe:

1. evaluarea cunoştinţelor teoretice din disciplinele de specialitate specifice domeniului
  2. prezentarea lucrărilor practice tehnice realizate în prealabil de către elevi sub indrumarea
  3. prezentare  Power Point realizată de elevi, cu documentația tehnică referitoare la lucrarea practică

Liceenii îndrumați de cadre didactice din liceele care școlarizează în domeniul electronică-automatizări și electric, și-au demonstrat tenacitatea și perseverența necesare pentru a aduce o idee la viață, realizând lucrări spectaculoase prin tematica abordată și prin modul de rezolvare a problemelor întâmpinate la aplicarea în practică a ideilor.

Un juriu format din reprezentanții agentului economic- Cariera Roșiuța și ai  Universității Constantin Brâncuși, prezidat de inspectorul de specialitate prof. Melania Popescu, au premiat  cele mai valoroase lucrări :

Domeniul electronică-automatizări:

3         Proba de ppt

Locul I: Colegiul Tehnic Gheorghe Magheru

Locul II: Liceul Energetic

Premiile au constat în scule și aparate utile în realizarea lucrărilor practice, achiziționate din fonduri oferite de SC Cez  D i stribuție SA Craiova, Sindicatul Liber Cariera Roșiuța, SC OPTIFARM SRL Târgu Jiu și editura CD PRESS.

Reclame

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )