Elevii informaticieni din Gorj, trei locuri trei pe țară

Trei  elevi gorjeni care au reprezentat judeţul Gorj la faza naţională a Olimpiadei de Tehnologia Informaţiei s-au întors acasă cu medalii de bronz. Aceștia învață la trei dintre cele mai reprezentative colegii din Târgu-Jiu.

În perioada 9-12 mai 2013, la Zalău, în judeţul Sălaj, a avut loc faza naţională a Olimpiadei de Tehnologia Informaţiei. Judeţul Gorj a fost reprezentat la această competiţie de cinci elevi din Târgu-Jiu (patru participanţi la secţiunea TIC şi un participant la secţiunea C#) iar trei dintre aceştia au reuşit să se claseze pe podium, respectiv locul III: Sorin Marin Buşe (clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, secţiunea C#), Alexandru Răzvan Stamp (clasa a IX-a, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, secţiunea TIC) şi Mădălina Sîrbu (clasa a XII-a, Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru”, secţiunea TIC). Pentru secţiunea TIC concursul a constat în două probe, proba practică de 2 ore şi proba de proiect care a durat 4 ore; pentru secţiunea C#, concursul a constat într-o probă de proiect cu durata de 6 ore.

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )