Elevii informaticieni din Gorj, trei locuri trei pe țară


Trei  elevi gorjeni care au reprezentat judeţul Gorj la faza naţională a Olimpiadei de Tehnologia Informaţiei s-au întors acasă cu medalii de bronz. Aceștia învață la trei dintre cele mai reprezentative colegii din Târgu-Jiu.

 

În perioada 9-12 mai 2013, la Zalău, în judeţul Sălaj, a avut loc faza naţională a Olimpiadei de Tehnologia Informaţiei. Judeţul Gorj a fost reprezentat la această competiţie de cinci elevi din Târgu-Jiu (patru participanţi la secţiunea TIC şi un participant la secţiunea C#) iar trei dintre aceştia au reuşit să se claseze pe podium, respectiv locul III: Sorin Marin Buşe (clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, secţiunea C#), Alexandru Răzvan Stamp (clasa a IX-a, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, secţiunea TIC) şi Mădălina Sîrbu (clasa a XII-a, Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru”, secţiunea TIC). Pentru secţiunea TIC concursul a constat în două probe, proba practică de 2 ore şi proba de proiect care a durat 4 ore; pentru secţiunea C#, concursul a constat într-o probă de proiect cu durata de 6 ore.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.