CAMPANIE ANTIFUMAT LA Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru


Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Gorj, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Gorj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Gorj, Direcţia de Sănătate Publică Gorj, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Gorj şi Asociaţia pentru Sănătate, Educaţie şi Familie – Filiala Oltenia, a lansat pe 7 mai 2013 a doua ediţie a campaniei antifumat “Mai puţin tutun, mai multă viaţă!”. Activităţile se vor desfăşura în şcolile şi liceele din judeţul Gorj şi marchează ZIUA MONDIALĂ FĂRĂ TUTUN, celebrată în fiecare an pe data de 31 mai.

“Mai puţin tutun, mai multă viaţă!” în viziunea şcolii/liceului
Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru”

În perioada 7 – 30 mai 2013, Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru”
va desfăşura campania antifumat “Mai puţin tutun, mai multă viaţă!” sub sloganul “Poti fi cool fara tutun” având scopul de a creşte nivelul de conştientizare în rândul tinerilor din scoala asupra riscurilor de sănătate asociate consumului de tutun si reducerea consumului de tutun în rândul elevilor al parintilor şi al cadrelor didactice
În viziunea elevilor din clasele IX-XII, a cadrelor didactice care îi coordonează şi a părinţilor implicaţi voluntar, activităţi ca :
• Expoziţie concurs de desne , postere si brosuri (workshop)
• Medicul ne sfatuieste
• Nicotina şi sănătatea- Elevii au vizionat materiale informantive : filme, prezentari PPT, care au constituit baza de dezbateri si discutii.
• Intreceri sportive- alternativa pentru petrecerea timpului liber in cadru organizat
• Concurs de eseuri
• Proces intentat tutunului
sunt menite să prevină consumul de tutun în rândul elevilor din şcoala noastră.
Astfel, elevii, împreună cu profesorii şi părinţii şi-au propus să ofere colegilor alternative placute si sanatoase de petrecere a timpului liber, prin activitati culturale si sportive demonstrand ca “Poti fi cool fara tutun”
La activităţile campaniei vor participa reprezentanţi ai instituţiilor semnatare ale Acordului de parteneriat încheiat între C.J.R.A.E Gorj şi aceste instituţii dar şi reprezentanţi ai altor instituţii cu care Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru” a încheiat propriile parteneriate educaţionale cu Fundatia cultural-stiintifica „Gheorghe Magheru”,Fundatia culturala „Vertical”, Ziarul „ Vertical”
S-a amenajat un spatiu special, destinat informarii elevilor, parintilor si cadrelor didactice
cu privire la scopul si activitatile derulate in campania “Mai puţin tutun, mai multă viaţă!”. Elevii au fost invitati sa participe in numar cat mai mare la acest proiect

În ziua de 30 mai 2013, Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru” va încheia campania “Mai puţin tutun, mai multă viaţă!” prin participarea la concursul interşcolar organizat de C.J.R.A.E. Gorj la Muzeul Judeţean de Istorie “Alexandru Ştefulescu” din Tg-Jiu, la ora 1000, unde fiecare unitate de învăţământ va prezenta, într-un mod propriu, activităţile realizate.

Coordonatorii campaniei:
Pătrăşcoiu Simona,
Pecingină Camelia

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.