Elevii de la CNSH vor juca un an pe scena Teatrului „Elvira Godeanu”


           Săptămâna trecută pe scena Teatrului Dramatic „Elvira Godeanu”, s-a desfăşurat ediţia a XI-a a Festivalului de Teatru „Constantin Stanciovici-Brănişteanu” al liceelor. Au participat trupele a cinci licee din municipiu, respectiv Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu”, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Colegiul Economic “Virgil Madgearu” şi Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru”.

 

Juriul festivalului a fost alcătuit de trei nume mari de pe plaiurile noastre – Sorin Călugăriţa, jurnalist, Ovidiu Popescu, jurnalist, Alex Gregora, scriitor. În urma deliberărilor, au rezultat următoarele premii:  marele premiu: Colegiul Naţional „Spiru Haret”; locul I: Colegiul Economic “Virgil Madgearu”; locul II: Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu”; locul III: Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”; menţiune: Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru”; Cel mai bun personaj masculin în rol principal: Alexandru Pătrulescu – Colegiul Naţional „Spiru Haret”; cel mai bun personaj masculin în rol secundar: Alexandru Mihnea Săvulescu – Colegiul Economic “Virgil Madgearu”; cel mai bun personaj feminin în rol principal: Bianca Cernitoiu – Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”; cel mai bun personaj feminin în rol secundar: Manuela Căpraru, Frăţilescu Anca Alexandra – Colegiul Naţional „Spiru Haret”; menţiuni pentru interpretare: Bogdan Giura – Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru”, Alina Otilia Vîlceanu – Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu”.

Cei de la Colegiul Naţional „Spiru Haret” au prezentat piesa „Ultima haltă în paradis”, de Valentin Nicolau; distribuţia: Nănuţ Alexandru – Mitică, Pătrulescu Alexandru – Ionel, Căpraru Manuela – Doctoriţa, Frăţilescu Anca Alexandru – Asistenta, Pănescu Viorica Ştefania – Blonda, Cercelan Ramona Maria – Bruneta, Covaci Aurora Alexandra – Roşcata; actor coordonaror – Mădălina Ciobănuc;

Conform regulamentului, trupa câştigătoare a marelui premiu va juca piesa din concurs pe scena teatrului timp de un an de zile, fiind inclusă în program. Festivalul s-a dovedit în fiecare an o reuşită, 22 de tineri ce au fost premiaţi în ediţiile anterioare ale festivalului au fost admişi în instituţiile de învăţământ superior ca să devină actori.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.