Un elev gorjean, vicecampion al Europei la atletism


Madalin GhebanLa vârsta de 16 ani, Mădălin Gheban a devenit vicecampion al Europei la atletism la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Utrecht din Olanda. Aproximativ 2.700 de tineri sportivi din 49 de ţări au participat la Festivalul Olimpic al Tineretului European care s-a desfăşurat la Utrecht în Olanda.

Un elev  din Barbatesti, şcolarizat la LPS Târgu-Jiu,  a făcut ca steagul României să fie arborat la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Utrecht din Olanda. La vârsta de 16 ani, Mădălin Gheban a devenit vicecampion al Europei la atletism. Madalin Gheban a pierdut medalia de aur in favoarea lituanianului Benediktas Mickus, la doar 3 sutimi. Pe langa faptul ca face parte dintre cei mai buni sportivi ai Europei, Madalin Gheban este unul dintre premiantii Liceului cu Program Sportiv Targu Jiu, acesta obtinand premiul I la sfarsitul anului scolar 2012/2013.
Aproximativ 2.700 de tineri sportivi din 49 de tari au participat la Festivalul Olimpic al Tineretului European care s-a desfasurat, in perioada 14-19 iulie, la Utrecht (Olanda). Sportivii care au reprezentat Romania au concurat la urmatoarele probe: atletism, gimnastica, judo, tenis de camp si inot. Printre cei 19 atleti ai tarii noastre s-a aflat si Madalin Gheban din Barbatesti. La varsta de 16 ani acesta a reusit sa devina vicecampion al Europei, la o diferenta de doar trei sutimi fata de lituanianul Benediktas Mickus.

Întors de doar cateva zile in Gorj, Madalin Gheban a declarant presei locale  că a trait cele mai mari emotii din viata lui atunci cand a urcat pe podium, la Utrecht. „A fost o competitie grea, am avut cele mai mari emotii din viata mea. Am participat la foarte multe concursuri nationale, anul trecut fiind dublu campion national la Juniori III, la probele de 800 si 1500 de metri, dar concursul de Utrecht a fost cu totul deosebit, ritualul a fost altul ca pana acum. Emotiile au fost cu atat mai mari cu cat am vazut aprinderea flacarii olimpice, arborarea steagul olimpic, depunerea juramantului olimpic si defilarea reprezentantilor tarii noastre”, a declarat Madalin Gheban.
Rezultatul excepţional de la Utrecht reprezintă încununarea muncii depuse in cei aproximativ patru ani de cand practica acest sport. „Fac atletism de aproximativ 4 ani. Cu concursurile din tara eram familiarizat, cunosteam foarte bine concurentii, insa la Olimpiada de Utrecht a fost mult mai greu. Nu puteam aborda cursa dinainte, nu stiam nivelul de pregatire al celorlalti concurenti. Trebuia sa iei decizii in fractiuni de secunda, sa te gandesti cum sa ataci si cum sa-ti dozezi eforturile”, a mai precizat Madalin Gheban.
Pentru rezultatul obtinut in Olanda, Madalin Gheban a primit din partea Comitetului Olimpic si a Federatiei Romane de Atletism un echipament complet. De asemenea, incepand cu luna iulie, a fost introdus intr-un program prin care se acorda burse olimpice tinerelor sperante ale tarii.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s