Mesaj de senator

elevi clasa liceuLa început de an școlar

Emoţii, dorinţe, speranţe. Acestea sunt trăirile care ne încearcă pe toţi deopotrivă: elevi, părinţi şi dascăli, acum, la începerea noului an şcolar 2013-2014. Dacă adulţii retrăiesc vremurile când mergeau ei la şcoală, iată că a venit rândul copiilor lor să îşi pregătească ghiozdanele.

Nu voi nega şi nici nu voi încerca să ascund faptul că sunt unele probleme cu care se confruntă sistemul de învăţământ. Însă, împreună cu cei avizaţi, treptat, cu siguranţă acestea se vor rezolva.

Acum trebuie să privim cu încredere dorinţa elevilor de a acumula cât mai multe cunoştinţe, de a deveni cei mai buni, ţelul profesorilor de a da societăţii copii, tineri, adolescenţi bine pregătiţi pentru a face faţă oricărei noi provocări.

Totul este posibil prin comunicare, deschidere şi încredere atât din partea dascălilor, cât şi a elevilor şi a părinţilor. Îmi revine onoarea de a ura tuturor succes, bucurii şi satisfacţii, acum, la începerea noului an şcolar.

Cu stimă şi respect, Senator Liviu Marian Pop

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )