„Săptămâna prevenirii criminalităţii” în Gorj la a VIII-a ediţie


În perioada 30.09 –04.10.2013, la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Gorj, se va derula cea de-a opta ediţie a manifestării „Săptămâna prevenirii criminalităţii” şi  vor fi desfăşurate activităţi structurate pe diferite domenii, fiecare zi având o anumită temă.

Scopul evenimentului, devenit deja tradiţional, prin modul de organizare şi desfăşurare a activităţilor cu caracter preventiv este  să genereze o reacţie pozitivă din partea populaţiei  în ceea ce priveşte receptarea mesajelor destinate reducerii riscului de victimizare şi implicare în comiterea de infracţiuni.

Astfel, ca şi în anii precedenţi, prin colaborarea dintre  structurile  de analiza şi prevenirea criminalităţii, ordine publică, poliţie rutieră,  serviciul criminalistic, serviciul de acţiuni speciale, vizăm sensibilizarea  cetăţenilor în legătură cu  importanţa prevenirii criminalităţii, necesitatea adoptării unor măsuri de autoprotecţie şi consecinţele asociate comiterii de infracţiuni, precum şi  de a creşte gradul de informare a populaţiei cu privire la modalităţile prin care comunitatea se pot implica în proiectele preventive derulate de poliţişti.

Pentru derularea în bune condiţii a acestei acţiuni la nivel local, poliţiştii Inspectoratului de Poliţie judeţean Gorj  vor întreprinde următoarele activităţi:

PROGRAM – SĂPTĂMÂNA PREVENIRII CRIMINALITĂŢII

30 SEPTEMBRIE – 04 OCTOMBRIE  2013

Luni, 30 septembrie 2013 – prevenirea infracţiunilor de furt

La sediul IPJ Ziua  Porţilor Deschise, între orele 09.00 – 11.00

Prezentarea tehnicii din dotarea poliţiei, autospeciale SIR, laboratorul criminalistic, autospeciale VW, motocicleta  SR .

Organizatori: IPJ Gorj

Locaţie : sediul IPJ Gorj

Participă:  elevi din unităţile de învăţământ

10.00 – 18.00 –  Expoziţie  cu sisteme complexe de securitate, sisteme de alarmă, camere de supraveghere video, sisteme antiefracţie sub sloganul „Siguranţă în comunitate”. Vor fi organizate standuri unde agenţi economici vor expune elemente de tehnică de securitate, sisteme de alarmă, camere de supraveghere video, sisteme antiefracţie  pentru conştientizarea  populaţiei despre utilitatea şi necesitatea adoptării unor măsuri de securitate şi autoprotecţie pentru diminuarea şi eliminarea riscului victimal.

Organizatori: IPJ Gorj  şi Camera de Comerţ şi Industrie Gorj

Locaţie : zona Piaţa Prefecturii din mun. Tg-Jiu.

Participă:  societăţi comerciale sisteme de securitate

10.00 – 18.00 – Punct de informare în zona expoziţiei –  activităţile vor consta în discuţii cu cetăţenii prezenţi, distribuirea de pliante cu recomandări preventive privind măsurile care trebuie adoptate pentru a nu deveni victime ale infracţiunilor de furt.

Organizatori: IPJ Gorj

Locaţie : zona Piaţa Prefecturii din mun. Tg-Jiu

Participă:  Poliţişti şi elevi voluntari

Marţi, 01 octombrie 2013 – Prevenirea violenţei

10.00 – 12.00 – Întâlnire cu persoanele de vârsta a III a –tema  „Violenţa ne priveşte pe noi toţi”.

– Organizatori: IPJ Gorj, Primăria Mun. Tg.-Jiu – Direcţia Publică de Protecţie Socială

– Locaţie : Club pers. de vârsta a III-a Olteniţei

– Participă:    persoanele vârsta a III a

        12.00 – 13.00  – Prezentare Filme tematice, dezbateri  întâlniri cu elevii la Liceul  Runcu, tema ”Spune NU violenţei  în şcoli”.

Organizatori: IPJ Gorj, Asociaţia Tinerii luptă Împotriva viciilor mileniului III Craiova

Locaţie :   Şcoala Generală Runcu

Participă:   elevii din unităţile de învăţământ

12.00 – 15.00  Punct de informare împreună cu membrii Echipei intersectoriale locale cu atribuţii în prevenirea şi combaterea violenţei asupra copilului, constituită la nivelul jud. Gorj, constând în discuţii cu cetăţenii şi distribuirea de materiale informative  cu tema „Violenţa ne priveşte pe noi toţi”.

– Organizatori:IPJ Gorj şi membrii Echipei intersectoriale

– Locaţie :  zona pietonală Mun Tg.-Jiu

– Participă: membrii Echipei, elevi voluntari,  comunitatea

12.00 – 15.00 – Flash – mob. „Stop! Violenţa ne priveşte pe toţi”  –

-Organizatori: IPJ Gorj, ISJ,  Liga Studenţilor din UCB

-Locaţie: zona pietonală Mun Tg.-Jiu

-Participă:  Liga Studenţilor  din UCB şi elevi

Între orele 10.00 – 14.00

Organizarea unei activităţi – Caravana Prevenirii- cu prezentarea tehnicii din dotarea poliţiei (autospeciale SAS, laborator criminalistic, autospeciale  şi motocicleta serviciului rutier), distribuire de pliante şi discuţii cu cetăţenii pentru transmiterea mesajelor preventive în localităţile:Motru –(ŞC Gen.nr.2 , Colegiul  Tehnic G. Coşbuc) şi Mătăsari-( Liceul Mătăsari)

Organizatori: IPJ Gorj

Miercuri, 02 octombrie 2013  – Prevenirea delincvenţei juvenile

09.00 – 10.00 – Masă rotundă cu tema ,,Optimizarea parteneriatul instituţional şi parteneriatul public-privat în vederea creşterii  siguranţei comunitare şi a prevenirii victimizării minorilor ”. Abordare interinstituţională în sistem integrat şi cu impact  regional a problematicii  delincvenţei juvenile şi victimizării minorilor.

Organizatori IPJ Gorj

Locaţie :  sediul  Asociaţiei „Vasiliada”.

Participă:  instituţiile abilitate

11.00 – 12.00 –  Expoziţie de pictură şi desen cu tema „Dreptul de a fi copil”

Organizatori:  IPJ Gorj, Asociaţia „Vasiliada”

Locaţie : sediul  Asociaţiei „Vasiliada”

Participă:   elevii voluntari

15.00 – 18.00 – Activităţi sportive în zona centrală a mun. Tg.-Jiu, sub sloganul „Nu  delincvenţei !  Sportul, o alternativă !”:

o       baschet

o       tenis de masă

o       fotbal

o       demonstraţie exerciţii de karate

o       dans aerobic

Organizatori: IPJ Gorj, Primăria Mun. Tg.-Jiu, Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport  Gorj

Locaţie :  zona pietonală Mun. Tg.-Jiu

Participă:   elevii, comunitatea

15.00 – 18.00 Concurs  pe teme de prevenire.

Organizatori IPJ Gorj, Primăria Mun. Tg.-Jiu, Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport  Gorj

Locaţie :  zona pietonală Mun Tg Jiu

Participă:   elevii, comunitatea

15.00 – 18.00 Spectacol  susţinut de Palatul Copiilor, sub sloganul „Timpul liber , opţiunea fiecăruia…Preţuieşte timpul liber”

Organizatori IPJ Gorj, Primăria Mun. Tg.-Jiu ,Palatul Copiilor

Locaţie :  zona pietonală Mun Tg Jiu

Participă:   elevii, comunitatea

15.00 – 18.00 Festivitate de acordare premii, cupe, diplome câştigătorilor competiţiilor şi concursurilor organizate

Organizatori: IPJ Gorj, Primăria Mun. Tg.-Jiu, DJST, Palatul Copiilor

Locaţie :  zona pietonală Mun. Tg.-Jiu

Participă:   elevii, comunitatea

15.00 – 18.00 Prezentarea tehnicii din dotarea poliţiei, autospeciale SIR, laboratorul criminalistic, autospeciale VW , motocicleta  SR .

Organizatori: IPJ Gorj

Locaţie :  zona pietonală Mun. Tg.-Jiu

Participă:   comunitatea

Între orele 08.00 – 12.00

Organizarea unei activităţi – Caravana Prevenirii – cu prezentarea tehnicii din dotarea poliţiei (autospeciale SIR, laborator criminalistic, autospeciale VW şi motocicleta serviciului rutier), distribuire de pliante şi discuţii cu cetăţenii pentru transmiterea mesajelor preventive în localitatea Turceni – ( Şc. Gen.  nr.1)şi  Rovinari( Şc Gen. Nr.1)

Joi, 03 octombrie 2013, Prevenirea victimizării minorilor

– Lansarea unui concurs, pe site-ul IPJ Gorj, cât şi la ISJ Gorj la nivelul liceelor din jud. Gorj, numit „Spune NU violenţei în școli”.

Organizatori:  IPJ Gorj, Asociaţia Tinerii luptă Împotriva viciilor mileniului III

Locaţie :   sit-ul IPJ Gorj , ISJ

Participă:   elevii din unităţile de învăţământ

 09.00 – 12.00 –  Prelegeri, informări,  dezbateri ,,Delincvenţa juvenilă. Destine spulberate, tinereţe pierdută…

Organizatori IPJ Gorj, ISJ Asociaţia Tinerii luptă Împotriva viciilor mileniului II            Locaţie: Colegiul Naţional Spiru Haret, Colegiul Tehnic nr.2,Şcoala Generală Sfântul Nicolae Nr.6

Participă:   elevii

12.00 – 16.00 – Competiţii Sportive între licee ”Cupa Prevenirii” sub sloganul ”Sportul, o alternativă !”. Câştigătorii competiției vor fi premiaţi cu diplome, cupe şi medalii.

Organizatori IPJ Gorj, ISJ, DJTS

Locaţie :  Liceul cu Program Sportiv

Participă:   echipe de fotbal ale CNSH, CNTV, Liceul Teologic, Grup ŞC Energetic, Colegiul Tehnic nr.2,  Liceul cu Program Sportiv

14.00 – 16.00 – Prezentare Filme tematice, dezbateri cu elevii la Biblioteca Cristian Tell .

Organizatori:  IPJ Gorj, Asociaţia Tinerii luptă Împotriva viciilor mileniului III

Locaţie :   Biblioteca Cristian Tell

Participă:   elevii din unităţile de învăţământ

Între orele 09.00 – 14.00

Organizarea unei activităţi – Caravana Prevenirii – cu prezentarea tehnicii din dotarea poliţiei (autospeciale SIR, laborator criminalistic, autospeciale VW şi motocicleta serviciului rutier), distribuire de pliante şi discuţii cu cetăţenii pentru transmiterea mesajelor preventive în localităţile: Stoina (orele 10.00- Liceul Stoina), Tg Cărbuneşti(orele 12.00- Şc. Gen.  nr.1Ţicleni(orele 13.00-  Şc. Gen.  nr.1 )

Vineri, 04 octombrie 2013  – Siguranţa rutieră

–  orele  09.00   , pe strada Unirii şi în zona pietonală a străzii Victoriei, se va desfăşura o acţiune împreună cu echipa de voluntari a Colegiului Economic “Virgil Madgearu” din mun.    Tg-Jiu – „Voluntari fără frontiere”, care va avea ca scop conştientizarea pietonilor şi a conducătorilor auto privind respectarea normelor rutiere şi va viza în special comportamentul în trafic a elevilor pietoni. Cu această ocazie se vor distribui pliante preventiv educative privind normele rutiere care trebuie respectate de către pietoni şi conducători auto.

Organizatori: IPJ Gorj  SPR

Locaţie :   Tg.- Jiu

Participă:  echipa de voluntari a Colegiului Economic “Virgil Madgearu”

–  orele 11.00, la nivelul Liceului cu Program Sportiv se va organiza un concurs de desene cu tema  “Micul poliţist rutier” la care vor participa  elevi din cadrul învăţământului primar.  Elevii vor primi diplome şi pliante preventiv – educative.

Organizatori: IPJ Gorj  SPR

Locaţie :   Tg.- Jiu Liceul cu Program Sportiv

Participă:  elevii

–       orele 1300, la nivelul Şcolii Gimnaziale Pompiliu Marcea se va organiza un concurs de biciclete cu tema “Permis de biciclist”, în cadrul căruia elevii învăţămâtului gimnazial îşi vor însuşi calitatea de biciclişti şi îşi vor dovedi abilităţile în cadrul unui parc-şcoală prvăzut cu indicatoare şi marcaje. Elevii  vor primi permise de biciclişti     şi pliante preventiv – educative.

Organizatori: IPJ Gorj  SPR

Locaţie :   Tg.- Jiu Şcoala Gimnazială Pompiliu Marcea

Participă:  elevii

         –    orele 16.00, în Piaţa Prefecturii din mun. Tg- Jiu,  se va organiza  Ziua  Portilor  Deschise,   activitate  în cadrul căreia  elevii  şi  preşcolarii  vor lua  la cunoştinţă  de logistica Serviciului Rutier şi vor primi pliante cu caracter preventiv.

Organizatori: IPJ Gorj  SPR

Locaţie :    Piaţa Prefecturii

Participă:  comunitatea

–         1600  – „Siguranţă pentru  toţi . Toţi pentru siguranţă !” – Un marş organizat  împreună cu membrii Asociaţiei Bicicliştilor din Judeţul Gorj,  pe traseul – plecare Coloana Infinitului, bdul Unirii, bdul. Ctin. Brâncuşi, str. T. Vladimirescu, str. Geneva, Coloana Infinitului, pentru sensibilizarea şi conştientizarea participanţilor la trafic şi prevenirea accidentelor rutiere.

Organizatori: IPJ Gorj  Salvamont Gorj

Locaţie :    Tg.- Jiu

Participă:    membrii Asociaţiei Bicicliştilor Gorj

-Între orele 09.00 – 14.00

Organizarea unei activităţi – Caravana Prevenirii- cu prezentarea tehnicii din dotarea poliţiei (autospeciale SIR, laborator criminalistic, autospeciale VW şi motocicleta serviciului rutier), distribuire de pliante şi discuţii cu cetăţenii pentru transmiterea mesajelor preventive în localităţile:Bumbeşti Jiu(Şc gen nr.1-orele 10.00)  şi Novaci( Şc gen nr.1-orele 12.00, Şc Gen Baia de Fier orele 13.00).

Pentru  promovarea mesajelor  preventive  vor fi folosite materiale de suport  : broşuri cu recomandări preventive, scrisori adresate cetăţenilor, afişe,  vor fi desfăşurate  întâlniri cu grupuri ţintă, organizarea de acţiuni tematice în locuri publice, zone comerciale, parcuri pentru  distribuirea de materiale informativ preventive cu recomandări destinate protejării bunurilor şi valorilor personale,  expunerea de afişe, etc.

Astfel de activităţi vor fi desfăşurate la nivelul tuturor subunităţilor de poliţie,  secţiilor şi posturilor de poliţie din mediul rural.

Partenerii, colaboratorii şi invitaţii IPJ:

– Instituţia Prefectului

– Primăria Municipiului Tg Jiu

– Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj

– Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport Gorj

– Salvamont Gorj

– Camera de Comerţ şi Industrie Gorj

– Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului  Gorj

– Centrul de Prevenire Evaluare Consiliere Antidrog Gorj

– Centrul Judeţean de Resurse Educaţionale Gorj

– Direcţia de Sănătate Publică  Gorj

– Crucea Roşie Filiala Gorj

– Asociaţia Tinerii luptă împotriva Viciilor mileniului III,

– Asociaţia „Inimi de Gorjeni”,

–  Asociaţia „Vasiliada”,

– Organizaţia Naţională Cercetaşii României ”Scout Society” – Filiala Gorj,

– Liga Studenţilor din UCB

– Membrii Grupului de lucru consultativ  cu atribuţii în prevenirea şi combaterea violenţei asupra copilului, exploatării prin muncă şi violenţei intrafamiliale.

Având în vedere contribuţia la consolidarea parteneriatului public privat în scopul creşterii gradului de siguranţă  în  comunitate  şi atribuţiile  instituţiei dumneavoastră  în  prevenirea criminalităţi , vă invităm să participaţi la  activităţile care vor fi desfăşurate  la nivelul IPJ Gorj.

INSPECTORATUL DE POLIŢIE JUDEŢEAN GORJ

BIROUL DE ANALIZA ŞI PREVENIRE A CRIMINALITĂŢII

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.