Noi proiecte europene la Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru”


               Magheru             În perioada 17-19 octombrie 2013, unitatea şcolară din Târgu-Jiu a fost gazda primei întâlniri din cadrul proiectului bilateral Comenius „Bridge Across Common European Cultural Heritage”, desfăşurat pe o perioadă de 2 ani în parteneriat cu Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Bema din Ostrołece, Polonia. Cei doi oaspeşi polonezi, Agnieszka Klimkowska şi Marcin Polak, au susţinut un curs de limbă poloneză unui grup de de 25 de elevi ai liceului gorjean, selectaţi în urma unui concurs pentru a face parte din echipa de proiect. Programul vizitei a mai inclus şi discuţii pe marginea organizării activităţilor ulterioare, un tur cultural al oraşului şi întrvederi cu reprezentanţi ai comunităţii locale. Proiectul are drept scop crearea în parteneriat a unui website educaţional conceput pentru a promova principalele atracţii istorice, turistice şi culturale, tradiţiile şi obiceiurile specifice celor 2 zone geografice, valorile autentice şi în acelaşi timp diversitatea culturală şi lingvistică la care se adaugă şi conştientizarea aparteneţei la spaţiul european comun. Următoarea activitate comună va presupune vizita a 20 de elevi polonezi însoţiţi de 4 profesori care pe durata celor 2 săptămâni pe care le vor petrece la Târgu-Jiu în luna mai 2015 vor participa la diverse activităţi, incluzând workshop-uri, excursii tematice, mese rotunde în cadrul cărora vor lucra alături de elevii de la Magheru în vederea realizării obiectivelor propuse. Vizita elevilor români în Polonia este programată pentru anul şcolar viitor.

            Cel de-al doilea proiect european în care CTGGM participă în calitate de coordonator a debutat printr-o conferinţă în data de 22 octombrie 2013. Proiectul Comenius multilateral „Eden Garden Is Near Us” reuneşte unităţi şcolare din Santiago de Compostela – Spania, Velenje – Slovenia, Kalamaria – Grecia şi Kozakli – Turcia. Pe parcursul derulării sale, proiectul îşi propune să contribuie la promovarea importanţei arealelor naturale protejate şi la maximizarea potenţialului economic şi turistic al acestor zone, deoarece valorizarea şi conservarea acestora reprezintă o sursă extraordinară de inovare, creativitate, voluntariat, dezvoltare durabilă şi de multe alte iniţiative constructive. Prima acţiune în acest sens, unde vor colabora echipe din toate ţările implicate în proiect, va avea loc în Gorj, în luna martie a anului viitor.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.