Proiectul educațional interjudeţean ”Cartea, comoară pentru suflet” la cea de-a doua ediţie


DSCF2157Şcoala Gimnazială “Gheorghe Tătărăscu” din Tg-Jiu găzduieşte cea de-a doua ediţie a Proiectului educațional interjudeţean ”Cartea, comoară pentru suflet”ce se desfăşoară în parteneriat cu IŞJ Gorj, CCD Gorj, Primăria Municipiului Tg-Jiu, Biblioteca Judeţeană “Christian Tell”, Muzeul Judeţean “Alexandru Ştefulescu”, Colegiul Naţional “Tudor Vladimirescu”, Tg-Jiu, ŞcoalaGenerală „Constantin Săvoiu”, Grădinița P.P. ”Voiniceii”, Craiova, Dolj, Şcoala Gimnazială Nr.1, sat Hurdugi, com. D.Cantemir, jud. Vaslui, Şcoala Gimnazială Nr.24 Timişoara, jud. Timiş,  Fundatia Rază Aurie, Tg-Jiu, SC Trophen Impex SRL, Radio Omega Tg-Jiu, Asociatia Pro Vertical,Tg-Jiu, Ziarul Vertical.

Proiectul educaţional pe care-l propunem, reprezintă o încercare de a repune în drepturi „cartea ” şi „biblioteca”, de a le aduce în atenţia copiilor şi părinţilor, de a contribui la redescoperirea lecturii ca o plăcere, o relaxare,  un izvor de cunoaştere şi visare fără de egal!

Proiectul promovează conduita pozitivă a copilului spre literatură.

Activitatea lunii noiembrie se va desfăşura sub forma unei expozitii-concurs cu creaţii plastice ale elevilor, lucrări ce prezintă personaje preferate din cărţile citite. ”.                                

Desenele, picturile, se vor realizat pe suport A4, în tehnică de lucru la alegere, pe verso regăsindu-se eticheta.

Prin intermediul acestui concurs elevii şi preşcolarii au  posibilitatea de a reda plastic cele mai îndrăgite personaje din carţile răsfoite, ori din poveştile ascultate.

 La ediţia I ce s-a desfăşurat în luna noiembrie a anului trecut, membrii comisiei de evaluare a acestui concurs au fost impresionaţi de creativitatea participanţilor, elevii dovedind reale calităţi artistice. Au fost redate plastic atât personaje  care au marcat copilăria oamenilor mari ( Albă ca Zăpada, Cei trei purceluşi, Nică, Scufiţa Roşie, Pinocchio, Motanul Încălţat), dar şi personaje noi (Bambi, Mica Sirenă etc.).

Cu acest prilej s-a realizat o expoziţie cu cele mai reuşite lucrări (atât desene cât şi picturi) în holul unităţii şcolare organizatoare.

Organizatorii au avut plăcerea de a constata că au participat elevi şi cadre didactice din toate colţurile ţării: Constanţa, Bacău, Timişoara, Alba, Botoşani, Vâlcea, Cluj, Dolj, Hunedoara, dar şi elevi şi dascăli din foarte multe unităţi şcolare ale judeţului Gorj.

Organizând şi desfăşurând acest concurs am reuşit :

-identificarea potenţialului creativ al preşcolarilor şi şcolarilor;

-dezvoltarea spiritului competitiv;

-antrenarea unui număr cât mai mare de preşcolari şi şcolari în activităţi extracurriculare.

Promovarea si mediatizarea concursului:

          -Expoziţie cu lucrările elevilor la Şcoala Gimnazială ”Gheorghe Tătărăscu”, Tg-Jiu  ;

          – Prezentarea în cadrul comisiilor metodice, cercuri pedagogice;

          -Popularizare în presa locală-ziarul Vertical;

          –http://carteacomoarapentrusuflet.wordpress.com

REZULTATE SCONTATE :

Dezvoltarea relaţiilor de colaborare şi împărtăşirea experienţei pozitive între cadre didactice şi între colectivele de copii pe care îi îndrumă;

Realizarea unor expoziţii-concurs cu lucrări realizate;

Implicarea activă a cadrelor didactice şi a copiilor în activitătile desfăşurate în cadrul proiectului;

Cultivarea disponibilităţilor practice ale copiilor prin activităţi extracurriculare;

Stimularea potenţialului artistic-creativ al copiilor.

Participarea activă în derularea unor programe naționale și internaționale.

Prof. Adriana-Cristina Rădoi

Școala Gimnazială”Gheorghe Tătărăscu”, Tg-Jiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.