Festivalul Naţional al Şanselor Tale, la ediţia a XIV- a


 

inspectoratul-scolar-judetean-gorj Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj şi Casa Corpului Didactic Gorj, sub promovarea Ministerului Educaţiei Naţionale (M.E.N), în perioada 18-24 noiembrie 2013, coordoneaza a XIV a ediţie a,, Festivalului Naţional al Şanselor Tale’’, o săptămână a educaţiei permanente, ce se desfăşoară sub genericul ,, Cetăţean roman-cetăţean european’’. Proiectul-program de acţiuni la nivelul judetului Gorj este aprobat de Ministerului Educaţiei Naţionale  şi inclus în planul activităţilor naţionale.

 

        Scopul festivalului este acela de a promova, activităţi diverse de educaţie permanentă, stimulând cooperarea între partenerii din zona guvernamentală şi cei ai societăţii civile, în vederea creşterii numărului de beneficiari ai serviciului de educaţie permanentă şi în strânsă legătură cu piaţa muncii, pentru o integrare mai adecvată a adultului într-o societate a învăţării.

Manifestările culturale – educative răspund, de asemenea, politicii promovate de Ministerul Educaţiei Naţionale pentru diversificarea şi extinderea ofertei prin unităţile şi instituţiile de învăţământ şi consolidarea rolului acestora ca centre de resurse educaţionale la nivelul comunităţii.

Programul este coordonat la nivelul judeţului Gorj, de prof. Mitelea  Ileana – director Casa Corpului Didactic Gorj  şi de Alexandrescu Grigore – Inspector pentru Educaţie  Permanentă la Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj.

Pentru a marca acest eveniment  Casa Corpului Didactic Gorj , a organizat în data de 18 – 24 noiembrie 2013, la Şcoala Gimnazială ,, Gheorghe Tătărăscu’’  nr. 1 Tg-Jiu , acţiunea cu tema ,,Toleranţa religioasă şi valorile democraţiei’’, la care au participat elevi, cadre didactice, din unitatea  şcolară . Activităţile a fost iniţiate şi coordonate de prof. Laurenţiu Popovici, Suciu Monica şi Gabriela Gorun, de la Casa Corpului Didactic Gorj. Activităţile au fost împărţite pe mai multe secţiuni conform calendarului Festivalului (dezbateri, diseminare de bune practici, work – shop şi concursuri). La nivelul unităţi şcolare, activităţile au fost monitorizate de către d-na director, prof.  Vîlceanu Valeria  şi d-na prof. Popescu Cornelia – coordonator proiecte şi programe educative.       

Unitatea şcolară implicată în această activitate a fost: Colegiul Naţional ,,Spiru Haret’’ –  responsabili fiind d – na prof. Păunescu Felicia şi pr.  prof. Păunescu Anghel. Această manifestare răspunde cerinţelor formulate în Mesajele cheie cuprinse de Comisia Europeană în documentul de referinţă ,,Memorandum privind învăţarea permanentă’’. Prin organizarea acestei activităţi, iniţiatorii au dorit să evidenţieze implicarea cadrelor didactice participante la acţiunile festivalului, la formarea personalităţii elevului. Implicarea directorilor unităţilor şcolare, a personalului didactic îndrumător şi, în mod special, a elevilor a fost răsplătită cu premii şi certificate de participare, acordate de instituţia organizatoare.

               Prof. Laurenţiu Popovici

 

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.