Mihnea Costoiu: Salut deschiderea primelor şcoli în limba română în comunitatea românească din Valea Timocului


Mihnea Costoiu
„Deschiderea primelor şcoli care oferă instruire în limba maternă reprezintă un punct important în viaţa comunităţii româneşti din Serbia. Faptul că, după numeroase demersuri, posibilitatea accesului la educaţie în limba maternă este finalmente disponibilă pentru comunitatea românească din Serbia, este unul dintre cele mai importante succese ale diplomaţiei româneşti şi ale eforturilor depuse de către Ministerul Educaţiei.
Este speranţa mea că aceste prime măsuri educaţionale vor contribui la dezvoltarea comunităţii româneşti din Serbia. În egală măsură, cred că acest nou statut oficial al limbii române în Serbia poate conduce la apropierea dintre cele două societăţi şi la strângerea legăturilor tradiţionale dintre cele două state.
Doresc să îi asigur, de asemenea, pe elevii care parcurg în aceste momente primele ore de limbă şi cultură românească de fermitatea Ministerului Educaţiei Naţionale de a susţine atât sub aspect material, cât şi educaţional, aceste şcoli din Serbia”.(www.edu.ro)

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.