Clubul Elevilor Novaci a aniversat 40 de ani


 

 

IMG_3252În toamna anului 1974 se înfiinţa la Novaci Clubul Pionierilor şi Şoimilor Patriei , instituţie care după 1990 a primit numele de Clubul Elevilor. La Novaci s-a lucrat cu sârg iar rezultatele nu au întârziat să apară în cei 40 de ani de existenţă.

Despre începuturile din septembrie 1974, actualul director al instituţiei-Teodor Meseşan-amintea:  ,, Nasterea CPSP, cu frământarile firesti acestei operatiuni, se produce in luna septembrie 1974 cand in ziua de 19, prin decizia nr. 51 a Consiliului Popular Novaci,  reprezentat de primarul de atunci, domnul profesor  Serghie Leustean, ii da certificatul de nastere intr-o cladire inconjurata de brazi falnici cu fantana la poarta, o cladire nou nouta gata sa isi primeasca locatarii pe strada Parangului, nr .46 A.

Asa cum inaintasii ctitoreau institutiile reprezentative ale comunitatii- primaria, scoala, biserica- in centrul localitatilor, asa a fost gandita si pozitionarea CPSP Novaci (astazi suntem un club de cartier…)

In aceeasi zi de 19 sunt numiti pe posturi prin decizii ale ISJ Gorj domnul Poradici Gheorghe – corepetitor si domnul Dafinescu Liviu – administrator.

Urmeaza domnii: Tastea Aurel- cerc RTV, Surupaceanu Gheorghe- karturi si Porumbescu Stelica- contabil sef.

Tineri si ambitiosi, dornici de afirmare, primii salariati ai unitatii inca din prima luna de fiintare au facut demersuri prin adrese la CPSP Arad si s-au achizitionat 3 karturi. Electromagnetica Bucuresti pentru cercul RTV, CPSP Craiova si CPSP Targu Jiu pentru materiale didactice, IJ MILITIE Gorj pentru un IMS.

In scurt timp la CPSP Novaci erau 3 IMS-uri model 461, 3 motorete Mobra, motocicletele BMW si Jawa, Dacia 1100, autoturism Warszawa, un autobuz si o cisterna pentru carburanti- vorba cronicarului – parcul de masini se mareste incredibil(ce vremuri…!)….

Baza materiala si didactica s-a dezvoltat permanent pana in anul 1990, ulterior ajungandu-se in situatia pe care o stim adica statul a renuntat treptat la a finanta astfel de activitati lasandu-le mai mult pe autofinantare si sponsorizari, dar si reducere de personal.

Directorii instituţiei în aceşti ani: Nicolae Berca, Dumitru Bondoc, Gheorghe Popescu, Viorica Chiriac, Alexandru Gheorghian, Cristina Cosma şi Teodor Meseşan

După cum ne spunea acelaşi Teodor Meseşan, în perioada ’90-’95 a fost perioada de varf in club cu nr.  de 14  cercuri si 6 TESA. Acest avant s-a” potolit treptat”prin pensionari, restructurari, transferari, lipsa titularilor, astfel incat azi CCE Novaci functioneaza cu 5 catedre(au mai ramas cu traditie muzica populara, prin reinfintarea in ‘’99 a cercului si ansamblului “Plaiuri novacene”, electronica, karturi si creatie confectii), dar solicitarile din partea parintilor si copiilor sunt in fiecare an diverse cum ar fi: dans sportiv, pictura, tenis de camp, patinaj, innot, iar noi ii indrumam din lipsa de spatiu si personal si nefinantare la PC TG-JIU, SC POP DE ARTA, Liceul Sportiv, etc. Multe si frumoase rezultate au obtinut elevii cercurilor din club de-a lungul anilor, dar azi voi aminti doar cativa, in monografia care va fi editata intr-un volum, un cap. intreg va fi dedicat premiantilor, celor care ne-au facut cinste in comp. Judetene, nat. internat.- Patrascu Iulian, Gojdu Pantelimon, Tica Honcea la sculptura, prof. Duta Ion- Bondoc Radu, Piluta Romeo, Gheban Sergiu la karturi-prof. Piluta Gheorghe- Porumbel Georgiana, Ilie Otilia, Buse Bogdan la cenaclul lit. Prof. Chiriac Viorica- Navlea Mirabela la protectia mediului prof. Cosma Cristina- Burghiu Ionut, Nitu Alin, Tabac C-tin, Gheorghitoiu Daniel la electronica prof. Mesesan Teodor.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.