Concursul de Istorie „Dumitru Micu Popescu” şi-a desemnat câştigătorii


 

DSC00953DSC00990Oraşul Novaci a găzduit sâmbătă, 17 mai 2014,  ediţia a IX-a a Concursului de Istorie “Dumitru Micu-Popescu”, manifestare ce face parte din Zilele Culturii Novăcene 2014 şi are drept organizatori Liceul Teoretic Novaci în colaborare cu familia regretatului om de cultură Dumitru Micu – Popescu, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Filiala Gorj a Societăţii de Ştiinţe Istorice, Uniunea Sindicatelor Libere din Învăţământ Gorj şi Săptămânalul “Vertical”. Premiile în bani au totalizat suma de 750 de dolari.
Concursul aflat la a IX-a ediţie în anul şcolar 2013-2014 are drept scop promovarea ideilor de competiţie şi performanţă a studiului istoriei, stimulând interesul tinerilor cu aptitudini, înclinaţii şi interese deosebite pentru trecutul istoric. Concursul este organizat de Liceul Teoretic Novaci în colaborare cu familia regretatului om de cultură Dumitru Micu – Popescu, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Filiala Gorj a Societăţii de Ştiinţe Istorice, Uniunea Sindicatelor Libere din Învăţământ Gorj, publicaţia Vertical.
Concursul se adresează elevilor din clasele IX-XII. Fiecare liceu a participat cu un echipaj constituit din 3 elevi ai aceluiaşi an de studiu sau din ani de studiu diferiţi.Concursul cuprinde 2 probe: întocmirea unei lucrări din tematica propusă de maximum 15 pagini cu aparat critic, bibliografie şi anexe, prezentată de fiecare echipaj înscris în concurs (prezentare în Power Point). A doua probă a constat în 10 de întrebări grilă (itemi obiectivi şi semiobiectivi) formulate din bibliografia recomandată.
Concursul dispune de cele mai mari premii în bani din ţară iar anul acesta este destinat omagierii celor mai importante personalităţi gorjene. Juriul a fost alcătuit din: prof. Marius Badea-inspector şcolar general adjunct-preşedinte; prof. Cornel Şomâcu-director Săptămânalul VERTICAL-vicepreşedinte; ing. Dumitru Leuştean-primar oraşul Novaci-membru;prof. Rodica Popescu-soţia marelui dispărut; prof. Dorel Şorop-reprezentant SSIR Gorj; prof. Adelin Ungureanu-consilier local; prof. Adrian Popica Novac-Preşedinte SLI Novaci; prof. Mădălina Popica-directorul liceului gazdă.

Concursul a avut printre laureaţi echipajele de elevi  de la Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu”, Liceul Teoretic Novaci, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” şi Colegiul Naţional „Tudor Arghezi” Tg-Cărbuneşti.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.