Elevul gorjean Dumitru Călugăru premiat de premierul Victor Ponta


Premiere 1Premiere 2Premiere 4Premiere 3Premierul Victor Ponta a premiat miercuri echipa României participantă la a 48-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Chimie „D.I. Mendeleev”, care s-a desfăşurat la Moscova.Gorjul a fost reprezentat de olimpicul Dumitru Călugăru şi inspectorul şcolar general Ion Işfan.

Echipa României a obţinut cinci medalii de aur, o medalie de argint şi una de bronz. Cei cinci elevi medaliaţi cu aur sunt Andreea Maria Filip (clasa a XII-a – Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti), Ştefan Bogdan Ivan (clasa a XII-a – Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti), Dumitru Călugăru (clasa a XI-a – Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu), Andrei Iliescu (clasa a X-a – Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti) şi Radu Costin Bîzga-Nicolescu (clasa a XII-a – Colegiul Naţional „I.C. Brătianu” din Piteşti). Vlad-Mihai Mandric (clasa a XI-a – Colegiul Naţional „Sfântul Sava” din Bucureşti) a obţinut medalia de argint, iar medalia de bronz a fost obţinută de Gabriel Dragoş Negreanu (clasa a XII-a – Colegiul Naţional „Petru Rareş” din Piatra Neamţ).

 

Adrian Constantin Popescu

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.