Profesorii gorjeni au primit 700 lei pentru formare profesională


Isfan 3764.500 de cadre didactice şi didactice auxiliare  intră  in aceste zile   in posesia bursei de la Ministerul Educatiei, pentru asigurarea nevoii de dezvoltare personala. Ministerul Educatiei a alocat suma necesara pentru bursele anuale de dezvoltare profesionala pentru 4.500 de cadre didactice din judetul Gorj.

Bursa de 150 de euro vine de la Ministerul Educatiei Nationale prin proiectul „Personalul didactic din sistemul de invatamant preuniversitar si universitar de stat-promotor al invatarii pe tot parcursul vietii”, finantat prin Programul Operational Sectorial privind Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU).”Grupul tinta al proiectului sunt cadrele didactice, personalul didactic din invatamant si personalul didactic auxiliar din judet cu contract individual de munca pe cel putin 1/2 norma sau post in unitatile care asigura educatia elevilor”, a precizat inspectorul general al Inspectoratului Scolar Judetean Gorj, Ion Işfan.Inspectorul şcolar general a mai aratat ca respectiva suma forfetara poate fi utilizata pentru orice forma de perfectionare profesionala fara sa fie necesara justificarea/decontarea ei prin facturi, fiind suficienta prezentarea/depunerea unui scurt raport in care sa se mentioneze modul in care a fost cheltuita.
Cu subventia primita fiecare dascal trebuie sa desfasoare activitati specifice dezvoltarii profesionale.

 

Prof. Grigore Alexandrescu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.