Ziua Internațională a Drepturilor Copilului marcată la Școala Gimnazială ”Sfântul Nicolae”


 

Picture 076Joi,  20 noiembrie 2014, de Ziua Internațională a Drepturilor Copilului, Consiliul Școlar al Elevilor de la Școala  Gimnazială „Sfântul Nicolae”, a organizat o activitate deosebită prin care a vrut să reamintească,  atât colegilor lor cât și părinților, drepturile și obligațiile copiilor. Un concurs de afișe a fost propus claselor V-VIII, iar zidurile școlii au prins viață cu această ocazie prin mesajele și desenele care vorbeau despre dreptul la viaţă, dreptul la un nume, dreptul la educaţie, dreptul de a-şi exprima liber ideile, dreptul la îngrijire medicală, dreptul de a fi protejat împotriva oricărei forme de violenţă, abuz sau neglijenţă, dreptul la joacă şi timp liber. Activitatea a fost foarte apreciată de elevii mai  mici care s-au îndreptat grăbit la sfârșitul orelor spre expoziția de afișe să citească mesajele transmise de colegii lor.

Consilier educativ,

Prof. Liliana Ciobanu

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.