Ziua Internațională a Drepturilor Copilului marcată la Școala Gimnazială ”Sfântul Nicolae”

Picture 076Joi,  20 noiembrie 2014, de Ziua Internațională a Drepturilor Copilului, Consiliul Școlar al Elevilor de la Școala  Gimnazială „Sfântul Nicolae”, a organizat o activitate deosebită prin care a vrut să reamintească,  atât colegilor lor cât și părinților, drepturile și obligațiile copiilor. Un concurs de afișe a fost propus claselor V-VIII, iar zidurile școlii au prins viață cu această ocazie prin mesajele și desenele care vorbeau despre dreptul la viaţă, dreptul la un nume, dreptul la educaţie, dreptul de a-şi exprima liber ideile, dreptul la îngrijire medicală, dreptul de a fi protejat împotriva oricărei forme de violenţă, abuz sau neglijenţă, dreptul la joacă şi timp liber. Activitatea a fost foarte apreciată de elevii mai  mici care s-au îndreptat grăbit la sfârșitul orelor spre expoziția de afișe să citească mesajele transmise de colegii lor.

Consilier educativ,

Prof. Liliana Ciobanu

Reclame

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )