Elevi gorjeni întorşi din străinătate


IMG_1747Potrivit statisticilor Inspectoratului Şcolar Judeţean Gorj, în această toamnă s-au înregistrat 35 de cereri de reînmatriculare în şcolile din judeţ ale elevilor veniţi din străinătate. Aceştia trec printr-o procedură pentru a le fi recunoscute studiile făcute în ţările Uniunii Europene.

 

În această toamnă, la nivelul IŞJ Gorj s-au înregistrat 35 de cereri de reînmatriculare a elevilor care au studiat până acum în şcoli din străinătate. Pentru a-şi putea continua studiile în România, aceştia trebuie să solicite mai întâi echivalarea studiilor efectuate în străinătate. În acest sens, părinţii elevilor trebuie să depună la ISJ Gorj  un dosar cu mai multe documente: cerere-tip prin care se solicită echivalarea studiilor, în care se va menţiona ţara în care au fost efectuate studiile şi clasa în care se solicită înscrierea pentru anul şcolar în curs; situaţia şcolară anterioară plecării în străinătate (foile matricole pentru toţi anii de studii în original, în copie legalizată sau în copie certificată „conform cu originalul” de către inspectoratul şcolar judeţean); certificat al unor examene absolvite, în copie simplă – dacă este cazul; situaţia şcolară din străinătate, pe ani şcolari şi clase promovate, din care să rezulte disciplinele studiate şi calificativele obţinute (copie simplă după original şi traducere legalizată în limba română, cu excepţia actelor de studii redactate în limbi de circulaţie internaţională); documente personale de identificare, în copie simplă (certificat de naştere, paşaport şi actul de identitate pentru elevii care au împlinit 14 ani). Dosarele care au fost depuse la inspectoratul şcolar judeţean vor fi transmise săptămânal, pe cale oficială, la Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor (CNRED), pentru verificare. Durata procedurii de recunoaştere pentru perioadele de studii preuniversitare ar trebui să fie  de 30 zile, de la data depunerii dosarului complet. Răspunsurile privind echivalarea perioadelor de studii preuniversitare absolvite în străinătate se vor comunica de către CNRED, în scris, ISJ Gorj.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.