Evaluări ARACIP în 12 școli gimnaziale din Gorj


inspectoratul-scolar-judetean-gorjÎn perioada următoare, 12 unităţi de învăţământ din judeţul Gorj vor primi vizita comisiilor de experţi ai Agenţiei Române de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Preuniversitar (ARACIP) în cadrul unui proiect pe fonduri europene. În urma acestor vizite, şcolile vor primi şi calificative care să evidenţieze calitatea actului educaţional în respectivele şcoli. Pentru primele două luni din an sunt vizate doar școli din mediul rural.

Cele 12 unităţi de învăţământ care vor trece prin această procedură de evaluare externă din partea ARACIP sunt situate în mediul rural. Conform  site-ului ARACIP, aceste evaluări se desfășoară în lunile ianuarie și februarie 2015. Primele unităţi de învăţământ care vor primi vizita comisiilor de experţi ai ARACIP sunt Şcoala Gimnazială Jupâneşti şi Şcoala Gimnazială „Ion Grigoroiu” din comuna Leleşti. Vizitele la cele două şcoli sunt planificate în perioada 12 – 16 ianuarie 2015. Urmează apoi, în perioada 19 – 23 ianuarie 2015, Şcoala Gimnazială Lihuleşti, din comuna Berleşti, şi Şcoala Gimnazială Negreni. În perioada 26 – 30 ianuarie 2015, comisiile de experţi ai ARACIP vor ajunge la Şcoala Gimnazială Cîlnic şi Şcoala Gimnazială Cărpiniş. Alte şase şcoli din judeţ vor trece prin această procedură de evaluare externă în luna februarie. Este vorba de: Şcoala Gimnazială „Mazilu Vipie Gheorghe” din satul Valea Mănăstirii, comuna Cătunele (9 – 13 februarie 2015), Şcoala Gimnazială „Nicolae Caranda” din comuna Glogova (9 – 13 februarie 2015), Şcoala Gimnazială „Ion Popescu Voiteşti” din comuna Bălăneşti (16 – 20 februarie 2015), Şcoala Gimnazială Nr. 1 Negomir (16 – 20 februarie 2015), Şcoala Gimnazială Padeş (23 – 27 februarie 2015) şi Şcoala Gimnazială Stejari (23 – 27 februarie 2015).  Evaluatorii  vor verifica dacă şcolile îndeplinesc sau nu nivelul minim de calitate în educaţie, unităţile urmând a fi evaluate complet din punctul de vedere al întregii activităţi de organizare şi funcţionare. În urma evaluării, unităţile şcolare vor primi calificative, de la „Nesatisfăcător” la „Excelent”. Unităţile şcolare care nu reuşesc să obţină un calificativ minim primesc o perioadă de timp pentru a remedia problemele cu care se confruntă, după care trebuie să solicite din nou evaluarea. Dacă, după trei vizite de acest fel, indicatorii tot nu sunt atinşi, se poate ajunge până la desfiinţarea instituţiei de învăţământ. Nivelul minim pentru acreditare a unei şcoli este „Satisfăcător”. Agenţia Română de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Preuniversitar (ARACIP) este organismul a cărui sarcină este de a supraveghea ca fiecare instituţie de învăţământ din ţară să îndeplinească cerinţele minime obligatorii care să-i permită desfăşurarea activităţii de furnizare a educaţiei. Întregul proces de evaluare îşi propune constatarea unor eventuale probleme şi deficite în şcoli în scopul de a găsi cel mai bun mod de a fi remediate sau îmbunătăţite. Evaluarea externă periodică se realizează odată la 5 ani.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.