Peste 93% dintre elevii din Gorj vor Religie la școală


 

 

DSC00003Mai bine de 93% dintre elevii din judeţul Gorj şi-au exprimat dorinţa de a studia în continuare Religia la şcoală, completând cereri în acest sens. La nivel naţional, 89,75% din totalul elevilor eligibili au ales să participe în continuare la ora de Religie. Aceste procente pot să crească, elevii și părinții putând depune cereri în continuare.

Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice (MECS) a centralizat situaţia preliminară a opţiunilor exprimate de elevi sau de părinţii acestora privind participarea la ora de religie. Datele înregistrate în sistem până vineri, 6 martie, ora 18:00, indică faptul că, la nivelul întregii ţări, au fost introduse 2.123.685 de cereri, reprezentând 89,75% din totalul celor 2.366.086 de elevi eligibili să formuleze cereri pentru a lua parte la ora de religie. La nivelul judeţului Gorj, până în dimineaţa zilei de 6 martie, peste 93% dintre elevi îşi exprimaseră dorinţa de a studia în continuare această materie la şcoală. „În ceea ce priveşte înregistrarea cererilor pentru studierea Religiei, la prima oră astăzi (n.r. vineri, 6 martie) în aplicaţia deschisă pentru centralizarea acestor cereri judeţul Gorj se afla, la nivelul ţării, pe a doua poziţie, cu un procent de 93,08%. Din 44.420 de elevi, 41.348 au formulat deja cereri care au fost introduse în aplicaţie. Menţionez că încă mai existau cereri neintroduse, deci procentul acesta va creşte. Nu există şcoli unde să nu fi depus cerere niciun elev”, a declarat Georgeta Popescu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean Gorj. Reamintim că, prin intermediul unei note transmise în data de 16 februarie, Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice a informat elevii şi părinţii/reprezentanţii legali ai acestora cu privire la prevederile legale privind participarea la orele de religie în virtutea deciziei CCR, precum şi cu privire la faptul că, în situaţia în care doresc să îşi exercite dreptul constituţional de a participa la aceste ore, conform confesiunii proprii, trebuie să solicite acest lucru unităţii de învăţământ. Unul dintre motivele pentru care MECS a stabilit data de 6 martie 2015 ca termen-limită pentru colectarea opţiunilor de a studia disciplina religie este şi faptul că, în ceea ce priveşte anul şcolar 2015-2016, stabilirea disciplinelor opţionale se face în această perioadă. În baza caracterului opţional al participării la studiul disciplinei religie, a nevoii de a prefigura necesarul de cadre didactice pentru această disciplină şi a obligaţiei MECS de a asigura necesarul de personal didactic prin scoaterea la concurs a catedrelor vacante, opţiunile pentru participarea la orele de Religie din anul şcolar viitor trebuiau făcute în această perioadă.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.