Guvernul plătește hotărârile pentru cadrele didactice în luna martie


PontaPremierul Victor Ponta a făcut miercuri un apel public către primari să trimită adrese pentru deblocarea sumelor cuvenite din titluri executorii profesorilor, astfel încât acestea să poată fi plătite în cursul lunii martie.

„Fac un apel public – pentru că ministrul de Finanţe şi ministrul Educaţiei îl vor face şi în scris către toţi primarii: avem prevăzuţi în legea bugetului de stat ca acum în martie să plătim titlurile executorii pe 2016. Unii primari au citit legea bugetului, şi-au făcut adresele, alţii n-au citit legea bugetului şi n-au făcut adresele şi profesorii n-or să primească banii”, a precizat Ponta la începutul şedinţei de guvern.

Premierul le-a cerut primarilor „să facă repede şedinţă de consiliu” prin care să ceară banii alocaţi pentru a le plăti profesorilor „drepturile lor absolut legitime şi corecte”.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.