Promovabilitatea la simularea Evaluării Naționale din Gorj, sub media pe țară


 

DSC00050La nivelul județului, au fost obținute 15 note de 10 la matematică și 7 note maxime la limba și literatura română. Promovabilitatea este de 48% pe județ, procentul la nivel de țară fiind puțin peste 50%.

În Gorj, simularea de la clasa a VIII-a adus promovabilitate de 48%, ușor mai scăzută ca anul trecut. Proba de matematică a înregistrat în urma rezultatelor doar 34 % de elevi care au obținut note peste 5.00. „A fost obținut un procent de 48,09% promovabilitate în județul Gorj. La română, avem 68,89% dintre elevii participanți, promovați, iar la matematică, promovabilittaea este de 34,14%. Chiar dacă se situează sub 50% promovabilitatea, aceasta este ușor mai mare ca anul trecut, cu 1-2 procente, dată de rezultatele de la matematică”, a declarat Georgeta Popescu, purtător de cuvânt ISJ Gorj. Dacă vor avea notele și în catalog, rămâne la atitudinea elevilor de clasa a VIII-a, spun cei de la ISJ Gorj. În mod cert, cadrele didactice le vor discuta, dezbate rezultatele la clasă cu elevii, dar și cu părinții.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.