Promovabilitatea la simularea Evaluării Naționale din Gorj, sub media pe țară

DSC00050La nivelul județului, au fost obținute 15 note de 10 la matematică și 7 note maxime la limba și literatura română. Promovabilitatea este de 48% pe județ, procentul la nivel de țară fiind puțin peste 50%.

În Gorj, simularea de la clasa a VIII-a adus promovabilitate de 48%, ușor mai scăzută ca anul trecut. Proba de matematică a înregistrat în urma rezultatelor doar 34 % de elevi care au obținut note peste 5.00. „A fost obținut un procent de 48,09% promovabilitate în județul Gorj. La română, avem 68,89% dintre elevii participanți, promovați, iar la matematică, promovabilittaea este de 34,14%. Chiar dacă se situează sub 50% promovabilitatea, aceasta este ușor mai mare ca anul trecut, cu 1-2 procente, dată de rezultatele de la matematică”, a declarat Georgeta Popescu, purtător de cuvânt ISJ Gorj. Dacă vor avea notele și în catalog, rămâne la atitudinea elevilor de clasa a VIII-a, spun cei de la ISJ Gorj. În mod cert, cadrele didactice le vor discuta, dezbate rezultatele la clasă cu elevii, dar și cu părinții.