„La fete de la francophonie” la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești


FRANCE 1 france 2 fRANCE 3 fRANCE 4În zilele de 19 și 20 martie 2015 la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”, în locațiile Ceauru, Cornești și Bălești, s-au desfășurat manifestări dedicate Zilei Francofoniei, o tradiție în această școală. Manifestările au fost coordonate de doamnele profesoare Elena Năgăra și Georgiana Tulugea și au presupus de la concursuri și manifestări artistice până la confecționarea de materiale cu această simbolistică.

Francofonia desemnează ansamblul teritoriilor unde se vorbeşte limba franceză. La aceasta se adaugă însă simbolul acestei lumi în calitate de port-drapel al idealurilor Revoluţiei franceze, ferment mistic al libertăţii, fraternităţii, solidarităţii umane şi al schimburilor culturale. Câteva sute de elevi și cadre didactice au serbat ”Ziua Francofoniei” la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”. Acțiunea s-a desfășurat în locațiile Cornești, Bălești și Ceauru.

După cum ne declarau doamnele profesoare Georgiana Tulugea și Elena Năgăra, ”prin derularea acestui proiect vrem să creştem interesul, simpatia şi ataşamentul elevilor noştri faţă de studierea limbii franceze pentru că aceasta este simultan un excelent mijloc de facilitare a schimburilor culturale, ştiinţifice şi tehnice; o prestigioasă limbă literară; o riguroasă limbă filozofică şi ştiinţifică; o limbă internaţională şi oficială a diplomaţiei (la fel ca şi limba engleză).Francofonia constituie astfel un element modern şi solidar al unităţii în diversitate, novator şi original în peisajul internaţional.”

Vineri 20 martie la Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş” structura Baleşti s-au desfăşurat o serie de activităţi cu ocazia celebrării zilei francofoniei în cadrul proiectului educaţional „La fete de la francophonie”.La activităţi au participat toţi elevii şcolii inclusiv cei din ciclul primar. Astfel elevii au confecţionat steguleţe ale Franţei pe care le-au împărţit şi elevilor de la primar, au confecţionat ecusoane cu mesajul „Je suis francophone”, au făcut desene şi machete cu simboluri ale Franţei pe care le-au expus în holul scolii. La finalul zilei elevii au participat la o prezentare Power-Point prezentată de profesorul de limba franceza Tulugea Georgiana, au purtat discuţii libere pe tema francofoniei şi au ascultat imnul Franţei şi alte melodii celebre.

 

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.