Guvernul a aprobat cifrele de școlarizare pentru anul școlar viitor


GuvernGuvernul a adoptat, miercuri, printr-o hotărâre, cifrele de şcolarizare pentru învăţământul preuniversitar finanţat de la bugetele locale şi pentru învăţământul preuniversitar militar finanţat de la bugetul de stat, precum şi numărul de locuri – granturi de studii din instituţiile de învăţământ superior de stat, pentru anul şcolar/universitar 2015-2016. 

 Executivul precizează că „se asigură un număr de locuri corespunzător cuprinderii generaţiei de copii/elevi cu vârsta cuprinsă între 3 şi 18/20 de ani atât la învăţământul preuniversitar de masă, cât şi la învăţământul special, precum şi înscrierea în totalitate a copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2015 inclusiv, în clasa pregătitoare”.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, cifrele de şcolarizare pentru învăţământul preuniversitar şi superior de stat sunt: pentru educaţie timpurie – 665.000 locuri; pentru învăţământul primar – 925.000 locuri; pentru învăţământul gimnazial – 830.000 locuri, din care 810.000 la învăţământ cu frecvenţă zi şi 20.000 la învăţământ cu frecvenţă redusă; pentru învăţământul liceal – 208.000 locuri, din care 176.000 locuri în clasa a IX-a, învăţământ cu frecvenţă zi, 17.000 locuri în clasa a IX-a învăţământ cu frecvenţă seral şi cu frecvenţă redusă şi 15.000 locuri în clasa a XI-a, învăţământ cu frecvenţă seral; pentru învăţământul profesional – 53.000 locuri pentru primul an şi 5.000 locuri pentru stagii de pregătire practică; pentru învăţământul terţiar nonuniversitar (organizat în cadrul colegiilor cu o durată de 1-3 ani, în funcţie de complexitatea calificării şi de numărul de credite dobândite) – 30.422 locuri în anul I, din care la învăţământul cu frecvenţă, zi şi seral – 28.000 locuri, la învăţământul special cu frecvenţă – 300 locuri, la învăţământul militar pentru MAI – 1.085 locuri, la învăţământul militar pentru MApN – 797 locuri şi la învăţământul militar pentru MJ – 240 locuri; pentru învăţământul de artă şi sportiv în unităţile de învăţământ cu program de muzică, arte plastice şi coregrafie şi în cele cu program sportiv – 38.500 locuri (exclusiv învăţământul liceal), la care se adaugă 53.000 de locuri pentru elevii care se pregătesc pe linie sportivă şcolară; pentru învăţământul special pentru copii şi elevi cu deficienţe şi/sau boli cronice din cadrul unităţilor de învăţământ şi/sau a unităţilor sanitare – 28.450 locuri; pentru învăţământul superior – numărul de granturi de studii – la ciclul universitar de licenţă (anul I) – 62.400 locuri, la ciclul universitar de masterat – 35.600 locuri, la rezidenţiat – 4.000 locuri şi la ciclul universitar de doctorat – 3.000 locuri. De asemenea, hotărârea de guvern prevede 6.745 locuri cu finanţare totală sau parţială din bugetul Ministerului Educaţiei pentru tinerii de origine română din Republica Moldova, ţări învecinate şi diasporă (învăţământ preuniversitar şi superior), la care se adaugă 500 de luni-bursă pentru stagii de specializare ale cadrelor didactice şi mobilităţi studenţeşti/practică studenţi.

Actul normativ mai prevede 6.350 locuri cu finanţare totală sau parţială pentru cetăţenii străini, conform documentelor bilaterale de cooperare internaţională, la care se mai adaugă 1.700 luni-bursă pentru stagii de specializare.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.