Majorarea salariului pentru personalul nedidactic cu 12 %


 

DSC00109Ministerul Educatiei și Cercetării Științifice a pus in dezbatere publica un proiect care prevede majorarea salariului pentru personalul nedidactic din invatamantul preunviversitar si universitar. Măsura era așteptată și este prevăzută în protocolul Guvern-Sindicate Învățământ din anul 2014.

Conform proiectului lansat de Ministerul Educației, salariul personalului nedidactic din scoli si universitati va fi maorat de la 1 august 2015 cu 12%. „Începând cu data de 1 august 2015, cuantumul brut al salariilor de baza de care beneficiază personalul nedidactic din unitatile de invatamant preuniversitar de stat, inspectoratele școlare si unitatile conexe, institutiile de învățământ superior de stat si din bibliotecile centrale universitare se majoreaza cu 12% fata de nivelul acordat pentru luna iulie 2015.
Cuantumul sporurilor, indemnizatiilor si a celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care nu fac parte, potrivit legii, din salariul de baza de care beneficiaza personalul nedidactic de la alin. (1) se majoreaza cu acelasi procent de 12%, in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii”, se arata in proiectul de ordonanta de urgenta. Peste 50.000 de persoane din invatamantul preuniversitar si peste 7.000 de persoane din invatamantul universitar ar beneficia de majorarea salariului cu 12% din luna august.
Aceasta masura era asteptata si necesara tinand cont ca in 2015, salarizarea personalului platit din fonduri publice a prevazut cresteri salariale de 5% incepand din martie 2015 si inca 5% din septembrie 2015, masura care se aplica insa doar personalului didactic si didactic auxiliar. „În perioada 2008 – 2015 salariile personalului nedidactic din unitatile de invatamant preuniversitar de stat, inspectoratele scolare si unitatile conexe, institutiile de invatamant superior de stat si din bibliotecile centrale universitare nu au mai fost modificate decat pentru recuperarea reducerilor salariale din anul 2010 si pentru asigurarea nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, conform hotararilor de Guvern anuale”, potrivit proiectului.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.