,,L’Europe est servie’’ la Strasbourg


7 3 1 În perioada 17-20 mai 2015, un grup format din 8 profesori si elevi ai Liceul    Tehnologic ,,G-ral Constantin Sandru,, din Bîlta,comuna Runcu, au participat la ultima mobilitate din cadrul proiectului multilateral Comenius ,,L’Europe est servie” ,care s-a desfasurat la Strasbourg ,in Franta,unde impreuna cu patru delegații ale unor licee din Franţa, Italia, Polonia şi Grecia au realizat un  meniu european comun ,obtinut pe parcursul celor 2 ani de activitati,alcatuit din 3 feluri de mancare,respectiv, felul I “ European ravioles”: cupă cu ficat de gâscă, cu dulceaţă de ceapă, cremă  de ardei si brânză de capră* felul II: ruladă cu sos şi paste, iar ca desert prăjitură cu castane şi spumă cu trei arome ,meniu care a fost prezentat intr-o maniera deosebita,pe un fond al meselor decorative cu tematica marina,celor aproximativ 100 de europarlamentari si invitati ai lor, prezenti la restaurantul Winston Churchill,din cadrul Parlamentului European,luni 18 mai 2015.

Printre oaspetii deosebiti, participanti la activitati,s-au remarcat o serie de europarlamentari europeni,printre care,putem enumera ,pe domnul  Marian –Jean Marinescu din partea Romaniei,din partea Italiei pe domnul Alberto Cirio,din partea Greciei  pe doamna Elissavet Vozemberg,din partea Poloniei pe doamna Danuta Jazlowiecka,iar din partea Frantei pe doamna Sylvie Goulard.

Pe parcursul mobilitatii,activitatile comune ale echipelor de proiect din cele 5 licee,au presupus vizitarea Parlamentului European,care a inclus 3 sesiuni de lucru,respectiv o conferinta despre rolul si activitatile Parlamentului European,intalniri si dezbateri cu europarlamentari europeni,precum si urmarirea unei sesiuni plenare a Parlamentului European.

Activitatile au continuat cu vizitarea centrului vechi al Strasbourgului,,La Petite France’’,a castelului din Haut-Koenigsbourg,a braseriei Saint Pierre,incheindu-se cu o intalnire de proiect a tuturor delegatiilor participante ,la Centrul Administrativ Parc Etoile,din Strasbourg, pentru evaluarea rezultatelor  proiectului derulate pana in prezent si stabilirea activitatilor urmatoare in vederea finalizarii proiectului.

Coordonator proiect,

prof.Daniel Giorgi

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.