Investiții de 5 milioane de lei ale Primăriei în școlile din Municipiu


colegiul-tudor-vladimirescuPrimăria Târgu-Jiu a demarat investiții în școlile din Municipiu. Montarea de centrale termine automatizate, dar şi refacerea unor instalaţii termice sunt doar câteva din planurile de investiţii pentru următoarea perioadă: ”Școala Gimnazială „Ecaterina Teodoroiu”, Școala Gimnazială „Voievod Litovoi”, Școala Gimnazială  Nr.7, pentru acestea au fost demarate lucrări de montare a centralelor termice automatizate și a sistemelor termice aferente. Totodată este inclusă și reabilitarea centralei termice de la Colegiul Național „Henri Coandă”. De asemenea se vor reface instalațiile termice la Școala Gimnazială  „Pompiliu Marcea”, Școala Gimnazială „Constantin Brâncuși” și Liceul cu Program Sportiv” a declarat Raul Chiriac, şeful Serviciului de Investiţii din cadrul Primăriei Târgu-Jiu, pentru presa locală.

Alte investiții

„Mansardarea parțială a grădiniței din zona Griviței, astfel încât să poată fi amenajate trei noi grupe pentru copii preșcolari, de asemenea la Liceul de Muzică mansardarea acestei unități, alături renovarea fațadei. Prin această mansardare, rezultând spațiile necesare pentru studiul individual specific acestei activităţi. De asemenea, la Liceul Auto s-au demarat lucrările la amenajarea atelierelor unde pe lângă activitățile atelierelor se poate amenaja și o sală de gimnastică. La Liceul Agricol din Bârsești se va intra într-o reabilitarea generală. Prin programul PNDL, extinderea Şcolii Generale Nr. 4, unde se vor obține 5 noi săli de clasă și realizarea cantinei și căminului și la Liceul cu Program Sportiv. Și au mai fost făcute demersuri pentru includerea la finanțare a sistemului de încălzire la Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”, a declarat Raul Chiriac. De asemenea, autorităţile au iniţiat demersuri şi pentru extinderea a două grădiniţe din municipiu, dar şi alte investiţii cu finanţare europeană. „Prin programul Operațional Regional finanțat prin fonduri europene 2014 -2020 sunt propuse o serie de investiții aici fiind vorba de reabilitarea CNTV, cantină și cămin la Colegiul Comercial „Virgil Madgearu”, extiderea grădinițelor Nr.8 şi a Grădiniţei „Mihai Eminescu”. Prin Compania Națională de Investiții au fost introdus un nou obiectiv, este vorba de o investiție aprobată, sală de sport cu 180 de locuri la Colegiul „Virgil Madgearu”, a mai declarat Raul Chiriac. Suma alocată lucrărilor, în această vară, de către Primăria Târgu-Jiu se ridică la 5 milioane de lei.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.