Au plecat din județ dublul liceenilor veniți după admiterea computerizată


DSC00050Absolvenții de gimnaziu din județul Gorj au ales în număr mare să studieze în alte județe, după cum, și din alte județe, au ales să vină în județul nostru. Cei mai mulți liceeni din Mehedinți au venit la Motru și cei mai mulți gorjeni au ajuns la Filiași. Pe lângă calitatea educației oferite, pentru mulți liceeni a contat apropierea de domiciliu.

În Gorj au venit 102 elevi din alte județe, 95 din Mehedinţi, iar restul din Vâlcea, Călăraşi, Bacău, Constanţa, Hunedoara şi Olt. 127 de absolvenţi de gimnaziu, din judeţul Gorj, au fost repartizaţi în licee din judeţul Dolj. 46 dintre aceştia îşi vor continua studiile la Liceul Tehnologic „Dimitrie Filişanu” din Filiaşi; alte licee în care au fost repartizaţi elevi ce provin din judeţul Gorj sunt: Colegiul Naţional „Carol I” Craiova, Colegiul Tehnic Energetic Craiova, Colegiul Naţional Pedagogic „Ştefan Velovan” Craiova, Liceul Tehnologic „Alexandru Macedonski” Melineşti, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Craiova, Colegiul Tehnic de Arte şi Meserii „Constantin Brâncuşi” Craiova,  Liceul „Matei Basarab” Craiova, Liceul Tehnologic „George Bibescu” Craiova, Liceul „Traian Vuia” Craiova, Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Craiova, Liceul „Charles Laugier” Craiova,  Colegiul Tehnic „Costin D. Neniţescu” Craiova, Colegiul Naţional Economic „Gheorghe Chitu” Craiova, Colegiul Naţional „Nicolae Titulescu” Craiova, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Craiova, Liceul Teoretic „Tudor Arghezi” Craiova, Liceul Tehnologic Auto Craiova,  Colegiul „Ştefan Odobleja” Craiova, Liceul Teoretic „Henri Coandă”, Colegiul Naţional „Elena Cuza” Craiova, Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” Craiova, Liceul Teologic Adventist Craiova şi Colegiul Tehnic de Arte şi Meserii „Constantin Brâncuşi” Craiova. Un alt judeţ în ale cărui licee au fost repartizaţi destul de mulţi absolvenţi de gimnaziu din Gorj este Mehedinţiul. 40 de elevi gorjeni îşi vor continua studiile în judeţul respectiv, 39 la Liceul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu şi unul la Colegiul Tehnic „Domnul Tudor”. Alţi opt elevi care au absolvit şcoli gimnaziale din judeţul Gorj au intrat la licee din judeţul Timiş: Colegiul Naţional Bănăţean (1), Colegiul Naţional „Ana Aslan” (1), Colegiul Tehnic „Emanuil Ungureanu” (2), Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” (1), Colegiul Naţional „Constantin Diaconovici Loga” (1), Liceul Tehnologic Transporturi Auto (1) şi Liceul Teoretic „Grigore Moisil” (1). În licee din Vâlcea au fost repartizaţi  şase elevi din Gorj. Trei dintre aceştia au intrat la Liceul „Constantin Brâncoveanu” Horezu, unul la Colegiul Energetic Râmnicu-Vâlcea, unul la Colegiul de Silvicultură şi Protecţia Mediului şi unul la Liceul „Preda Buzescu” Berbeşti. Alţi doi absolvenţi de gimnaziu din Gorj au fost repartizaţi în licee din Hunedoara; unul a intrat la Colegiul Naţional „I.C. Brătianu” Haţeg, iar celălalt la Colegiul Tehnic „Mihai Viteazul” Vulcan. Elevi gorjeni au mai fost admişi la Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” Bucureşti (1), Liceul Teoretic „Ion Barbu” Bucureşti (1) şi Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Arad (1).

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.