Ziua Internațională a Educației sărbătorită la Bălești

Elevii și cadrele didactice de la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” au marcat printr-un program special Ziua Internațională a Educației. Complexul de manifestări s-a derulat în toate cele trei locații de la Ceauru, Bălești și Cornești.

Programul manifestărilor a cuprins un istoric al acestei sărbători care are 21 de ani în România, prezentarea unor mesaje dedicate acestei sărbători din partea MECS, ISJ Gorj și Sindicate, o incursiune în istoricul învățământului din comuna Bălești care datează în această zonă din 1838, invocarea unor personalități ale învățământului din comuna Bălești de-a lungul istoriei, prezentări ale elevilor și cadrelor didactice din comună, dar și alte activități cum ar fi întreceri sportive, drumeții, concursuri etc.

Ziua 1 Ziua 2