Toate programele şcolare schimbate pentru anul şcolar 2017-2018


DSC00090Ministrul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, Sorin Câmpeanu, a anunţat recent că toate clasele vor avea programe şcolare modificate începând cu anul şcolar 2017-2018.

Din septembrie 2017, elevii din clasele V-IX vor învăţa după programe şcolare revizuite la toate disciplinele, a anunţat ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu. „Începând cu luna septembrie 2017 va trebui să avem şi vom avea, vă garantez acest lucru, indiferent cine va fi la conducerea ministerului, programe şcolare revizuite la clasele V-IX integral la toate disciplinele”, a afirmat ministrul.
Ministrul a adăugat că până în ianuarie 2016 trebuie finalizate planurile cadru pentru programele şcolare de la clasele V-XII, prioritatea având cele pentru clasele V-IX. „Vom stabili procentul între orele alocate trunchiului comun (discipline obligatorii) şi orele alocate curriculumului la dispoziţia şcolii. Pasul doi – numărul de ore total pe săptămână, pasul trei – disciplinele care vor face parte din programa şcolară, inclusiv de clasa a IX-a. După care se va trece în perioada ianuarie 2016 – noiembrie 2016 la revizuirea programelor şcolare, inclusiv a lecturilor obligatorii la română la clasa a IX-a”, a afirmat ministrul.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.