Doi candidați pe loc la Gorj pentru gradațiile de merit

Bra 1Numărul redus de gradații de merit care se acordă în acest an în învățământul gorjean a limitat și numărul de înscriși. Doar 206 candidați concurează pe cele 94 de gradații de merit acordate, competiția fiind chiar mai mare de doi candidați pe loc la personalul didactic. Cele mai multe dosare s-au depus la Educatoare, Învățători, Discipline Tehnice ș.a.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Gorj, până la încheierea  perioadei de depunere a dosarelor, 206 cadre didactice s-au înscris în cursa pentru obținerea gradației de merit. Personalul didactic și didactic auxiliar din învățământ se bate pe 94 de gradații repartizate după cum urmează: personal de conducere, îndrumare și control – 10 locuri, educatori/profesori pentru învățământul preșcolar – 4 locuri, învățător/profesor pentru învățământul primar- 10 locuri, Limba și literatura română+limba latină – 6 locuri, Limbi moderne – 7 locuri, Istorie – 2 locuri, Științe socio-umane – 1 loc, Religie – 3 locuri, Geografie – 1 loc, Matematică – 6 locuri, Informatică – 1 loc, Fizică – 3 locuri, Chimie – 3 locuri, Biologie – 2 locuri, Educație muzicală+educație plastică – 4 locuri, Educație fizică și sport – 6 locuri, Palatul Copiilor și Cluburi Școlare – 1 loc, Învățământ special – 2 locuri, Discipline tehnice – 5 locuri, Maiștri-instructori/profesori pentru instruire practică – 3 locuri, administrator financiar – 2 locuri, administrator patrimoniu – 1 loc, secretar – 3 locuri, informatician – 3 locuri, bibliotecar – 1 loc, pedagog – 1 loc, laborant – 2 locuri și tehnician – 1 loc. Dosarele depuse de candidați vor fi analizate, în intervalul 1 – 22 aprilie 2016, de către inspectorul şcolar care coordonează disciplina, cu consultarea consiliului consultativ şi elaborarea raportului referitor la activitatea candidatului în specialitate. Verificarea dosarelor şi acordarea punctajelor de către comisia de evaluare a dosarelor depuse în vederea acordării gradaţiei de merit se va face în perioada 25 aprilie – 13 mai 2016, iar aprobarea listei cuprinzând punctajele acordate în urma evaluării, de către consiliul de administraţie al inspectoratului şcolar, în intervalul 16 – 17 mai 2016. Lista cuprinzând punctajele acordate în urma evaluării va fi afişată la avizierul inspectoratului şcolar în data de 18 mai, iar contestaţiile vor putea fi depuse în zilele de 19 şi 20 mai. Validarea şi afişarea rezultatelor finale ale concursului pentru acordarea gradaţiilor de merit se va face în perioada 26 – 27 mai.

La concursul pentru acordarea gradaţiei de merit s-a putut înscrie personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare şi control din învăţământul preuniversitar de stat, cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată, cu o vechime în învăţământul preuniversitar de cel puţin patru ani, cu performanţe deosebite în inovarea didactică, în pregătirea preşcolarilor sau a elevilor, în pregătirea elevilor distinşi la concursuri şcolare şi calificativul “Foarte bine” în fiecare an şcolar din perioada evaluată. La concurs s-a mai putut înscrie şi personalul didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar de stat, cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată, cu o vechime în învăţământul preuniversitar de cel puţin patru ani, cu performanţe în activitate, în perioada 1 septembrie 2010 – 31 august 2015, şi calificativul “Foarte bine” în fiecare an şcolar din perioada evaluată. Cadrele didactice care în perioada 1 septembrie 2010 – 31 august 2015 au îndeplinit şi funcţii de conducere, de îndrumare şi control participă la concurs fie ca personal didactic de conducere, de îndrumare şi control, fie ca personal didactic de predare, iar evaluarea se realizează conform grilei specifice opţiunii exprimate în scris la depunerea dosarului. Cadrele didactice care optează pentru evaluare ca personal didactic de conducere, de îndrumare şi control sunt evaluate numai pentru activitatea desfăşurată în funcţia respectivă.