Colegiul Tehnic Nr 2 Târgu-Jiu la semicentenar


 

3  3 2  2 2  1Au trecut 50 de ani din momentul când se puneau bazele actualului Colegiu Tehnic Nr 2 Târgu-Jiu. Dacă iniţial a fost vorba de o Şcoală Profesională a Fabricii de Ciment Târgu-Jiu, în prezent vorbim de unul dintre cele mai importante licee din judeţul Gorj. Colegiul Tehnic Nr 2 deţine titlul de “Şcoală Europeană” obţinut succesiv în anii 2008, 2011 şi 2014.

 

În prima zi de iunie din acest an, Colegiul Tehnic Nr 2 a ales să marcheze semicentenarul chiar în clădirea unde îşi deschidea porţile pentru învăţământul profesional acum 50 de ani. A fost o ceremonie emoţionantă mai ales că la aceasta au participat foşti şi actuali profesori, foşti şi actuali elevi şi aici trebuie să îl amintim pe Florin Cârciumaru, primarul Municipiului, cel care îşi amintea cu nostalgie de profesori şi colegi dar şi de internatul unde a locuit toţi cei cinci ani de şcoală.

Trecut şi prezent

Teodor Mergea, directorul acestei instituţii şcolare şi profesor de istorie, ne-a punctat câteva momente importante din istoricul actualului Colegiu Tehnic Nr 2: “Liceul nostru-spune Teodor Mergea-a apărut în 1966 ca Şcoală Profesională a Fabricii de Ciment Târgu-Jiu, cu profiluri şi meserii din domeniul construcţiilor.  Sediul nostru a fost încă de la început în strada Victoriei, nr 132-134. Au apărut schimbări în anii următori: 1969-Grup Şcolar Materiale de Construcţii, 1971-Liceul Industrial Materiale de Construcţii, 1972-Grup Şcolar de Materiale de Construcţii, 1980-Liceul Industrial Nr 2, 1993-Grup Şcolar Industrial Materiale de Construcţii şi în 2008-Colegiul Tehnic Nr 2. Desigur, în toţi aceşti ani, baza noastră materială a crescut constant. Istoria şi tradiţia celor 50 de ani de existenţă ne-a obligat să ţinem pasul cu timpul şi dinamica profesiilor pe piaţa muncii, să fim mereu receptivi la nevoile de formare profesională ale comunităţii.”

Acest liceu are şi un prezent de luat în seamă, dovezi concludente fiind numeroasele proiecte cu finanţare europeană în care a fost implicat în ultimii ani. Codruţa Bâzocu, directorul adjunct al liceului, amintea câteva exemple: “Colegiul Tehnic Nr 2 Târgu-Jiu are o valoare recunoscută în acest domeniu dacă ne gândim la acordarea de trei ori a titlului de ŞCOALĂ EUROPEANĂ, condiţie obligatorie fiind derularea de proiecte cu finanţare europeană. Vă enumăr câteva din aceste proiecte: FSE POSDRU: “Şcoală după şcoală pentru copiii rămaşi acasă” –ID 11763; “Stagiile de practică-investiţie pentru viiitor”-22923; LEONARDO DA VINCI: “Competenţe şi abilităţi practice în domeniul electronică automatizări la standarde europene”; COMENIUS: “The European teenagers between culinary tradition and fast food”; GRUNDVIG: “Internationalisation, Cultural Immersion and global communication for educators”; “Aging with Active Knowledge and Experience”; E-TWINNING: “Music Connecting People” ş.a.

Aniversarea Colegiului Tehnic Nr 2 s-a concretizat şi în dezvelirea unei plăci comemorative destinate jumătăţii de veac trăite, amplasamentul ales fiind în holul liceului.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.