Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” premiat de MENCS


Magheru 1 Magheru 2
Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice a premiat marţi, 21 iunie, în cadrul unei festivităţi ce va avea loc la Colegiul Naţional Sfântul Sava” din Bucureşti, cu începere de la ora 13:00, proiectele câştigătoare în cadrul competiţiei O activitate de succes în săptămâna Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!” (18-22 aprilie 2016). Gorjul a fost reprezentat de CTGGM, liceu câștigător la  Domeniul tehnic: Vizităm şi învăţăm – Tehnologii moderne în industria alimentară.
Proiectele au fost structurate pe 10 domenii educaţionale: cultural, artistic, tehnic, ştiinţific, sportiv, Educaţie pentru cetăţenie democratică şi promovarea valorilor umanitare, Educaţie pentru sănătate şi stil de viaţă sănătos, Educaţie ecologică şi de protecţie a mediului, abilităţi de viaţă, respectiv consiliere şi orientare.
În baza punctajului obţinut (80% – nota evaluării şi 20% – numărul de voturi acumulate), din cele 211 de proiecte înscrise în concurs au fost declarate câştigătoare următoarele activităţi/proiecte:
1. Domeniul cultural: Evul Mediu recompus/ediţia a II-a – Şcoala Gimnazială „Elena Cuza” din Piatra Neamţ şi Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga” din Pângăraţi (judeţul Neamţ)
2. Domeniul artistic: Drumul lânii – Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” din Baia Mare (judeţul Maramureş)
3. Domeniul tehnic: Vizităm şi învăţăm – Tehnologii moderne în industria alimentară – Colegiul Tehnic „G-ral Gheorghe Magheru” din Târgu Jiu (judeţul Gorj)
4. Domeniul ştiinţific: e-Şcoala altfel – Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu” din Fălticeni (judeţul Suceava)
5.  Domeniul sportiv: Cuza Open 2016 – Colegiul Tehnic „A.I.Cuza” din Suceava
6. Domeniul Cetăţenie democratică şi responsabilitate socială: Un loc sub soare pentru fiecare – Colegiul Naţional „Octav Onicescu” din Bucureşti
7. Domeniul Educaţie pentru sănătate şi stil de viaţă sănătos: Food Revolution 2016 – Colegiul Naţional „Nicu Gane” din Fălticeni (judeţul Suceava)
8. Domeniul Educaţie ecologică şi protecţia mediului: Universul pădurii, mozaic de cunoaştere  Liceul Teoretic „A. I. Cuza” din Iaşi
9. Domeniul abilităţi de viaţăJurnalul TV2BV – Săptămâna „Şcoala Altfel” – Şcoala Gimnazială nr. 2 „Diaconul Coresi” din Braşov)
10. Domeniul consiliere şi orientare: O săptămână de voluntariat la muzeu! – Colegiul Naţional „Constantin Diaconovici Loga” din Timişoara.
Ministerul Educaţiei a organizat anual, începând cu anul şcolar 2011 – 2012, Programul „Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!”, program obligatoriu, inclus în structura anului şcolar, în al doilea semestru. Obiectivul acestui demers este implicarea tuturor copiilor preşcolari/elevilor şi a cadrelor didactice în activităţi care să se plieze pe interesele şi preocupările lor diverse, să le pună în valoare talentul şi capacităţile în diferite domenii, nu neapărat în cele din curriculumul naţional şi să le stimuleze participarea la acţiuni variate, în contexte non-formale.
Fiecare unitate de învăţământ îşi elaborează propriul program de activităţi în care trebuie să fie implicaţi toţi elevii şi profesorii, pe baza propunerilor elevilor, ale cadrelor didactice şi ale părinţilor.
La festivitatea de premiere, Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” a fost reprezentat de doamnele profesoare Carmen Vulpe și Rocselana Verdeș.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.