Mobilitate Proiect ERASMUS de la „Magheru” în Suedia


 

Magheru proiect 1
În perioada 10.06.2016 – 13.06.2016 a avut loc cea de-a treia mobilitate pe proiectul – ERASMUS+K1- Project Nr: 2015 – 1 – RO01 – KA201 – 015114 – ce a avut ca si tara gazda Suedia, mai precis orasul STOCKHOLM, suburbia NORSBORG, ODENS VAG 17, 14571.

Activităţile s-au desfăsurat la sediul organizatiei ORGANIZATION FOR POVERTY ALLEVIATION&DEVELOPMENT (OPAD), iar la acestea au luat parte:Cultural Scientific Foundation Gheorghe Magheru – Romania, Mun. – Tg-Jiu, adresa – Lt.Col. Dumitru Petrescu nr.3 – Coordonator Proiect; Gimnazjum im. Solidarnosci w Zespole Szkol w Korycinie – Polonia, Orasul – Korycin, adresa – Szkolna 1 – partener; Eurogems Aps – Italia, Orasul – Treviso, adresa – Via Puglie 7 – partener; Centro Público Integrado O Cruce – Spania, Oras – Cerceda, adresa – Campo da feira S/N – partener; ORGANIZATION FOR POVERTY ALLEVIATION&DEVELOPMENT – Suedia, Oras – STOCKHOLM, adresa – suburbia NORSBORG, ODENS VAG 17, 14571 – partener.

În prima zi activitatile au debutat cu descrierea organizaţiei OPAD, a domeniului de activitate al acesteia si a proiectelor realizate, precum si a rezultatelor obtinute de-a lungul timpului. De asemenea OPAD a prezentat agenda mobilitatii si a adus la cunostiinta obiectivele care trebuiesc realizate.
Fiecare partener si-a expus materialele realizate pentru cea de-a treia mobilitate, aducand in atentie si dificultatile pe care le-au intampinat in realizarea obiectivelor pana la acest nivel al activitatilor proiectului.
Coordonatorul de proiect a prezentat o piesa de teatru pe tema intalnirii „LIVING TOGETHER”, mai exact piesa lui Victor Ion Popa – „Tache, Ianche si Cadir” – filmata la sediul fundatiei si interpretata de elvi voluntari. Partenerul italian a prezentat o piesa realizata in totalitate de elevi, cu resurse proprii si filmata intr-o locatie inedita (Venetia), pe aceeasi tema a intalnirii „LIVING TOGETHER”. Partenerul polonez a prezentat o piesa (conform temei intalnirii „LIVING TOGETHER”) in care a subliniat necesitatea colaborarii intre popoare, pentru a evolua si a obtine rezultatele cele mai bune in orice proiect desfasurat. Si ceilalti parteneri s-a incadrat, de asemenea, in calendarul si scopul celei de-a treia mobilitati.
Dupa aceastea a urmat prezentarea eseurilor (slide-uri) – materiale ce au surprins perspectiva fiecarui partener despre tema intalnirii „LIVING TOGETHER”. La finalul primei zile s-au stabilit obiectivele si pasii pentru urmatoarea intalnire ce se va desfasura in Polonia.

In cea de-a doua zi a avut loc evaluarea activitatilor desfasurate pana in prezent pe proiect, s-au enumerat punctele ce nu au fost atinse, efectuandu-se in acelasi timp si o analiza a situatiei bugetului proiectului pana la data celei de-a treia mobilitati. Ulterior au avut loc activitati – interpretare la tobe africane (OPAD) – cu scopul de a creea legaturi si mai puternice intre partenri, avand la baza muzica.
Tot in ziua a doua au avut loc vizite culturale la Primaria Orasului Stockholm (City Hall), precum si la Muzeul Vasa, la care au participat toate partile implicate in proiect.

Irina Dan

Ramona Uscătescu

 

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.