Peste 300 de absolvenți de gimnaziu din Gorj au ales învățământul profesional


Inv profesional

Peste 300 de absolvenți de gimnaziu din Gorj au optat, anul acesta, pentru înscrierea în învățământul profesional cu durata de 3 ani. Mai sunt însă locuri libere la școlile profesionale din județ, iar următoarele etape de admitere la această formă de învățământ sunt programate în  august și septembrie.Cea de-a doua etapă de admitere în învăţământul profesional cu durata de 3 ani va fi organizată în perioada 16 – 31 august. O a treia etapă este programată în perioada 1 – 7 septembrie.

Potrivit situației oferite de  Inspectoratului Școlar Județean Gorj, la data de 14 iulie 2016, figurau înscriși în învățământul profesional cu durata de 3 ani 302 absolvenți de gimnaziu, după cum urmează: Colegiul ”Gheorghe Tătărescu” Rovinari – 24 candidați înscriși, 11 pentru calificarea strungar, 13 pentru calificarea electronist aparate și echipamente; Liceul Teoretic Novaci – 12 candidați înscriși pentru calificarea lucrător hotelier; Colegiul ”Mihai Viteazul” Bumbești Jiu – 7 candidați înscriși pentru calificarea tinichigiu vopsitor auto; Liceul Tehnologic Stoina – 12 candidați înscriși pentru calificarea mecanic utilaje și instalații industriale; Colegiul Tehnic Motru – 23 candidați înscriși pentru calificarea sudor; Colegiul Economic ”Virgil Madgearu” Târgu-Jiu – 6 candidați înscriși, 1 pentru calificarea lucrător hotelier, 5 pentru calificarea bucătar; Colegiul Tehnic ”Ion Mincu” Târgu-Jiu – 8 candidați înscriși pentru calificarea instalator instalații tehnico-sanitare și de gaze; Liceul Energetic Târgu-Jiu – 3 candidați înscriși, 1 pentru calificare sudor, 2 pentru calificarea operator cazane, turbine cu abur, instalații auxiliare și de termoficare; Liceul Tehnologic Bustuchin – 19 candidați înscriși pentru calificarea instalator instalații tehnico-sanitare și de gaze; Liceul Tehnologic Turceni – 27 înscriși pentru calificarea lăcătuș construcții metalice și utilaj tehnologic; Colegiul Tehnic „Henri Coandă Târgu-Jiu” – 43 candidaţi înscrişi pentru calificarea tinichigiu vopsitor auto şi 11 candidaţi înscrişi pentru calificarea frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist; Liceul Tehnologic Roşia Jiu – 11 candidaţi înscrişi pentru calificarea comerciant-vânzător; Colegiul Tehnic Mătăsari – 14 candidaţi înscrişi pentru calificarea mecanic utilaje şi instalaţii în industrie; Colegiul Auto „Traian Vuia” Târgu-Jiu – 23 înscrişi pentru calificarea mecanic auto; Liceul Tehnologic Ţicleni – 10 candidaţi înscrişi, 5 pentru calificarea operator la extracţia, tratarea, transportul şi distribuţia gazelor şi 5 pentru calificarea operator sonde; Liceul Tehnologic Turburea – 9 candidaţi înscrişi pentru calificarea operator cazane, turbine cu abur, instalaţii auxiliare şi de termoficare; Colegiul Tehnic Nr. 2 Târgu-Jiu – 27 de candidaţi înscrişi, 13 pentru calificarea ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie şi 14 pentru calificarea mecanic auto; Liceul Tehnologic Baia de Fier – 13 candidaţi înscrişi pentru calificarea tinichigiu vopsitor auto. Candidații admişi în învăţământul profesional au avut termen până pe 15 iulie să depună la unitățile școlare la care au fost admiși dosarele de înscriere. Aceste dosare trebuiau să conțină mai multe documente: certificatul de naştere, în copie legalizată, adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională/tezele cu subiect unic din clasa a VIII-a/testele naționale/examenul de capacitate, foaia matricolă pentru clasele a V-a – a VIII-a (cu calculul mediei generale de absolvire), copie și original, și fișa medicală.

Cei care vor dori să se înscrie în etapele următoare de admitere în învăţământul profesional mai au la dispoziţie peste 250 de locuri, în 19 unităţi de învăţământ: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Târgu-Jiu – 15 locuri (calificarea bucătar); Colegiul „Gheorghe Tătărescu” Rovinari – 4 locuri (3 la calificarea strungar, 1 la calificarea electronist aparate şi echipamente); Liceul Teoretic Novaci – 16 locuri (calificarea lucrător hotelier); Colegiul „Mihai Viteazul” Bumbeşti-Jiu – 21 de locuri (7 la calificarea tinichigiu vopsitor auto, 14 la calificarea rectificator); Liceul Tehnologic Stoina – 16 locuri (calificarea mecanic utilaje şi instalaţii industriale); Colegiul Tehnic Motru – 5 locuri (calificarea sudor); Colegiul Economic ”Virgil Madgearu” Târgu-Jiu – 22 de locuri (13 la calificarea lucrător hotelier, 9 la calificarea bucătar); Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Târgu-Jiu – 20 de locuri (14 la calificarea sudor, 6 la calificarea instalator instalaţii tehnico-sanitare şi de gaze); Liceul Energetic Târgu-Jiu – 25 de locuri (13 la calificarea sudor, 12 la calificarea operator cazane, turbine cu abur, instalaţii auxiliare şi de termoficare); Liceul Tehnologic Bustuchin – 9 locuri (calificarea instalator instalaţii tehnico-sanitare şi de gaze); Liceul Tehnologic Turceni – 1 loc (calificarea lăcătuş construcţii metalice şi utilaj tehnologic); Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Târgu-Jiu – 3 locuri (calificarea frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist); Liceul Tehnologic Roşia Jiu – 17 locuri (calificarea comerciant-vânzător); Colegiul Tehnic Mătăsari – 14 locuri (calificarea mecanic utilaje şi instalaţii în industrie); Colegiul Auto „Traian Vuia” Târgu-Jiu – 33 de locuri (calificarea mecanic auto); Liceul Tehnologic Ţicleni – 18 locuri (9 la calificarea operator la extracţia, tratarea, transportul şi distribuţia gazelor, 9 la calificarea operator sonde); Liceul Tehnologic Turburea – 18 locuri (calificarea operator cazane, turbine cu abur, instalaţii auxiliare şi de termoficare); Colegiul Tehnic Nr. 2 Târgu-Jiu – 29 de locuri (1 la calificarea ospătar-chelner vânzător în unităţi de alimentaţie, 14 la calificarea cofetar-patiser, 14 la calificarea electronist aparate şi echipamente); Liceul Tehnologic Baia de Fier – 15 locuri (calificarea tinichigiu vopsitor auto).

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.