Ziua Armatei Române sărbătorită la Școala Gimnazială ”Sfântul Nicolae

sc-6Elevii Școlii Gimnaziale Sfântul Nicolae din Târgu Jiu, au făcut cunoștință joi, 20 octombrie 2016, cu militarii Armatei Române, pe care îi vom sărbători în curând. La activitate au participat reprezentanţi din partea Garnizoanei Târgu Jiu şi a Biroului de Informare și Recrutare din Centrul Militar Judeţean Gorj.

Activităţile s-au desfăşurat în curtea şcolii între orele 10.30-13.00. Elevii, cadrele didactice și părinții au putut asista la prezentarea armamentului de infanterie şi a aparaturii din dotarea armatei române.

De asemenea, elevii claselor a VII-a și a VIII-a au participat la un atelier de promovare a carierei militare şi la vizionarea unui film dedicat eroilor din primul război mondial. Elevii au fost însoţiţi şi îndrumaţi la activităţi de învăţători şi profesorii diriginţi. Activităţile au fost promovate de televiziunea locală TV Sud.

Prezența cadrelor militare, curiozitatea nemărginită a celor mici, precum și  interesul celor mai mari pentru o viitoare carieră militară au făcut din această zi o adevarată sărbătoare și pentru școala noastră.

La mulți ani, Armatei Române!

Consilier educativ,

Prof. Liliana Ciobanu

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare: