6 profesori gorjeni în Comisiile Naționale de Specialitate pe discipline


nodea

Doar șase cadre didactice din județul Gorj au fost selectate în Comisiile Naționale de Specialitate pe discipline, care au ca obiective elaborarea și aprobarea curriculumului școlar, a planurilor-cadru de învățământ și a programelor școlare.

Selecţia cadrelor didactice în Comisiile Naționale de Specialitate pe discipline s-a desfășurat în perioada 16 iunie – 31 august şi s-a vizat stabilirea următoarei structuri pentru toate cele 64 de comisii naţionale: preşedinte (obligatoriu cadru didactic universitar) şi un număr de 5 – 21 membri (cadre didactice de specialitate din învăţământul preuniversitar şi universitar). Selecţia membrilor CNS s-a făcut pe baza portofoliului profesional al candidatului, portofoliu care trebuia să cuprindă curriculumul vitae, în format Europass, însoţit de documente doveditoare şi o scrisoare de intenţie. Componenţa fiecărei comisii s-a stabilit în funcţie de punctajele finale acordate în urma evaluării, ierarhizate în ordine descrescătoare potrivit numărului de locuri stabilit de MENCŞ, astfel încât: să existe reprezentativitate la nivelul regiunilor macroeconomice/naţional; să se asigure reprezentativitate la nivelul statutului de cadru didactic/inspector; să cuprindă cel puţin un reprezentant al minorităţilor naţionale în cazul comisiilor naţionale de specialitate pe disciplinele cu predare şi într-o limbă a minorităţilor naţionale; ponderea cadrelor didactice din învăţământul universitar din componenţa comisiilor, având calitatea de membri, să fie de maximum 10% din numărul de membri. Din județul Gorj, ca membri ai CNS au fost selectate șase cadre didactice: Doina Tîrsu, de la Școala Gimnazială Topești (Comisia națională de specialitate pentru învățământul primar), Eugen Nodea, de la Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu (Comisia națională de specialitate pentru Informatică), Camelia Bibere, de la Colegiul Economic ”Virgil Madgearu” Târgu-Jiu (Comisia națională de specialitate pentru Tehnologia Informației și a Comunicațiilor), Melania Popescu, de la Inspectoratul Școlar Județean Gorj (Comisia naţională de specialitate – învăţământ profesional, liceal – filiera tehnologică şi postliceal pentru domeniul finanţe, administraţie, comerţ şi servicii), Isabela Giorgi, de la Colegiul Economic ”Virgil Madgearu” Târgu-Jiu (Comisia naţională de specialitate – învăţământ profesional, liceal – filiera tehnologică şi postliceal pentru domeniul turism şi alimentaţie) și Dumitru Pasăre, de la Liceul de Arte ”Constantin Brăiloiu” Târgu-Jiu (Comisia naţională de specialitate –Muzică, Arta actorului, Coregrafie).

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.