150 de elevi gorjeni la fazele naționale ale olimpiadelor


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrivit statisticilor ISJ Gorj, circa 150 de elevi aspiră la premii în faza națională a olimpiadelor școlare. Cei mai mulți dintre aceștia provin de la școli consacrate: Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu”, Colegiul Național ”Ecaterina Teodoroiu”, Colegiul Național ”Spiru Haret”, Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru ș.a. Amintim în cele ce urmează o parte dintre cei calificați și profesorii care i-au pregătit.

Judeţul Gorj va fi reprezentat de opt elevi la Olimpiada de Lingvistică, la nivelul I – clasa a V-a şi a VI-a, etapa naţională se va desfăşura la Focşani. Elevii care s-au calificat sunt Buleaucă Darius Andrei, de la Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncuşi” Târgu-Jiu şi Işfan Ştefan, de la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”. Profesorii elevului Buleaucă Darius sunt Lădaru Izabela şi Strinu Daniel, iar profesorii elevului Işfan Ştefan sunt Goanţă Cristina şi Bunget Mihai. Menţionăm că sunt doi profesori pentru că lingvistica presupune subiecte comune, la acest nivel, de matematică, de limba română şi de lingvistică. La al doilea nivel – clasele a VII şi a VIII-a s-au calificat doi elevi de clasa a VIII-a, Groza Iulia, de la Şcoala Gimnazială nr.1, Motru, îndrumată de profesorii Ochiană Ionica şi Pîrvulescu Eduard şi Dobrotă Angela, de la Şcoala „Constantin Săvoiu”, pregătită de profesorii Stroe Angela şi Constantinescu Marina.

Patru elevi de liceu s-au calificat la această olimpiadă şi urmează să susţină concursul la Bucureşti. La nivelul I liceu, elevii calificaţi sunt Guţoiu Alexandru de la Colegiul Tehnic Motru, prof. îndrumători: Georgescu Corina şi Ruşeţ Nicolae, şi eleva Amza Andreea, de la Colegiul Naţional Tudor Vladimirescu, prof. îndrumători: Goanţă Cristina şi Bunget Mihai. La nivelul de performanţă, elevii calificaţi sunt Ciurea Gabriel – clasa a XII-a, Colegiul Naţional Tudor Vladimirescu”, prof. Roată Elena şi Bărbieru Cornelia Elena. Eleva Negrea Teodora, din clasa a XII-a tot de la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”, pregătită de Duţescu Gabriela şi Bunget Mihai.

La Olimpiada de Istorie, calificații pentru faza națională sunt următorii elevi: Ungureanu Roberta-Școala Gimnazială ”Alexandru Ștefulescu”-clasa a VIII-a; Moța Theona Maria-CNTV-clasa a IX-a; Ghicioi Izabela-CNSH-clasa a X-a; Ghinoiu Iuliana Andreea-CNET-clasa a XI-a; Breazu Emilia Loredana-Colegiul ”Mihai Viteazul” Bumbești Jiu. Printre profesorii care au pregătit acești elevi amintim pe Mihaela Ioniță-Niculescu, Adriana Peptan, Dănuț Lupulescu, Ion Vasioiu ș.a.

La etapa națională a olimpiadei de biologie, ce va avea loc la Baia Mare, s-au calificat cinci elevi gorjeni, cei mai mulți fiind de la Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”. Amintim aici pe Florin Marcoci și Radu Monafu. S-au mai calificat Răzvan Voicu de la Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu”, Roberta Pîrvulescu de la Colegiu Național „George Coșbuc” și Cătălina Stegariu de la Colegiul Național „Spiru Haret”. La Olimpiada de Socio-Umane avem următorii calificați la faza națională: LOGICĂ-Novacovici Eunice-Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru; PSIHOLOGIE-Cornoiu Ana Sanda-Colegiul Național ”Ecaterina Teodoroiu”; ECONOMIE- Mitoi Sorana-CNTV; SOCIOLOGIE-Argint Adina-CNSH; FILOSOFIE-Rotaru Bianca-CN ”George Coșbuc” ș.a.

Olimpiada Națională de Chimie va avea loc la Tîrgoviște, iar din Gorj s-au calificat șapte elevi: Bogdan Sprîncenatu, Ruxandra Roșca, Andra Pungan, Monica Boeriu, Adela Rădoi, Simona Barac și Adrian Tecșa, ultimii cinci fiind elevi ai Colegiului Național „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu.

Participare numeroasă și la olimpiada națională de Fizică, nu mai puțin de 14 concurenți din Gorj. Printre aceștia se numără și doi elevi calificați deja și la Matematică. Este vorba despre Ștefan Ișfan și Ioan Vlad Țîr. Și la disciplina limba latină avem trei calificați la olimpiada națională: Antonia Latu de la Școala Gimnazială Nr. 2 din Motru, Anca Bîrnoiu de la Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” și Ioana Toloargă de la Colegiul Național „Spiru Haret”. La Limba și Literatura Română s-au calificat opt elevi la națională. Printre aceștia amintim: Iulia Cosma, Ioana Toloargă și Alexandra Filip de la Colegiul Național „Spiru Haret”, Mirela Mihai și Elena Ciurea de la Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” și Daiana Retezeanu de la Școala Gimnazială Drăguțești.

Cât privește profilul economic, sunt patru concurenți calificați pentru etapa națională. Cei patru provin de la Colegiul Economic „Virgil Madgearu” din Târgu Jiu, unul din ei participând și anul trecut și a adus acasă o mențiune: Andreea Bianca Cidoiu, participă la faza națională pe profil Economic, Administrativ, Comerț;  la clasa a XII-a un băiat care și anul trecut a participat la faza națională, Butușină Ionuț Alin, tot pe profil Economic; pe profilul Turism și Alimentație Publică  eleva Cristina Mihaela Popescu la clasa a XI-a și Denisa Georgiana Margău de la clasa a XII-a.

Lista elevilor calificaţi pentru etapa naţională a Olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii” este foarte numeroasă. Astfel, pentru disciplina Educație tehnologică, la etapa națională s-au calificat patru elevi de la Școala Gimnazială ”Alexandru Ștefulescu” Târgu-Jiu, toți pregătiți de prof. Troi Ileana. Aceștia sunt: Encescu Ana Cristiana (clasa a V-a), Cîmpeanu Daria Maria (clasa a VI-a), Sîrbu Eduard Andrei (clasa a VII-a) și Ceapă Andrada Maria Teodora (clasa a VIII-a). La Mecanică s-au calificat doi elevi de la Liceul Energetic Târgu-Jiu, ambii pregătiți de profesorii Pasăre Eugenia și Ionescu Cosmin: Bobină Robert Florin (clasa a XI-a) și Cărăgui Dragoș Valentin (clasa a XII-a). La disciplina Construcții, instalații și lucrări publice județul Gorj va fi reprezentat de Brătilă Dumitru Aurel, elev în clasa a XII-a la Colegiul Tehnic Motru (profesori: Olteanu Marinela, Râmescu Rodica, Rușeț Adela), iar la disciplina Electric, electrotehnic, electromecanic de doi elevi de la Liceul Energetic Târgu-Jiu, Mitrescu Petre Adrian (clasa a XI-a) și Dănăcică Octavian Virgilius (clasa a XII-a). Cei doi sunt pregătiți de profesorii Butoarcă Antoaneta, Iordache Elena, Tipa Ioana și Ivan Emil. Bobină Robert Florin, de la Liceul Energetic Târgu-Jiu (clasa a XI-a, profesori: Pasăre Eugenia și Ionescu Cosmin) și Latea Claudiu Adrian, de la Colegiul Tehnic Motru (clasa a XII-a, profesor Tutunaru Mariana) vor merge la etapa națională la Electronică, automatizări, telecomunicații, în timp ce Cidoiu Andreea Bianca (clasa a XI-a) și Butușină Ionuț Alin (clasa a XII-a) vor participa la etapa națională a olimpiadei la domeniul Economic, administrativ, comerț. Cei din urmă sunt pregătiți de profesorii Arsenie Mădălina, Arjoca Veronica, Popescu Mihaela Minela, Priescu Augustina Marcela, Huidilă Valeria și Morjan Cristina. La etapa națională pentru Turism și alimentație s-au calificat Popescu Cristina Mihaela (clasa a XI-a) și Margău Denisa Georgiana (clasa a XII-a), ambele eleve la Colegiul Economic ”Virgil Madgearu” Târgu-Jiu, pregătite de profesorii Baloșin Viorica, Călugăru Narcisa, Giorgi Isabela, Gomoi Mihaela și Voinea Oana Alina. La Protecția mediului s-au calificat două eleve de la Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” Târgu-Jiu, pregătite de profesorii Grecu Tatiana, Uscătescu Maria Ramona, Mocanu Emilia și Mareși Luminița: Ularu Mădălina (clasa a XI-a) și Gruescu Andreea (clasa a XII-a). Alte două eleve de la Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” Târgu-Jiu, Miulescu Eugenia Mihaela (clasa a XI-a) și Nichifor Gabriela Daniela (clasa a XII-a), pregătite de profesorii Crăc Elena Adriana, Vulpe Carmen și Rada Lavinia, vor participa la etapa națională pentru Analiza produselor alimentare. La etapa națională a olimpiadei la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii”, domeniul Industrie alimentară, s-au mai calificat și două eleve de la Colegiul Tehnic Motru: Simion Roxana Georgiana (clasa a XI-a) și Cârdăețu Oana Alexandra (clasa a XII-a). Acestea sunt pregătite de profesorii Urucu Dana și Cioabă Maria.

Sunt calificați și 10 elevi la Olimpiada de Religie.Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Gorj, 6 dintre cei zece elevi vor participa în perioada 24 – 28 aprilie la etapa națională a Olimpiadei de Religie pentru cultul ortodox, olimpiadă ce urmează a fi organizată la Craiova. Cei șase elevi sunt: Coconețu Teodora (clasa a VII-a, Școala Gimnazială Novaci), Barb Ionuț Alexandru (clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ”Sfântul Nicolae” Târgu-Jiu), Șuncă Teofan Daniel (clasa a IX-a, Colegiul Național ”Spiru Haret” Târgu-Jiu), Călescu Vasilica Cristina (clasa a X-a, Colegiul Național ”Spiru Haret” Târgu-Jiu), Toader Petruța Diana (clasa a XI-a, Colegiul Național ”Spiru Haret” Târgu-Jiu) și Mocioi Veronica Alexandra (clasa a XII-a, Colegiul Național ”Spiru Haret” Târgu-Jiu). Alți patru elevi, de această dată de la Liceul Teologic Târgu-Jiu, vor reprezenta Gorjul la Olimpiada Națională de Religie pentru seminarii și licee teologice ortodoxe, ce urmează a se desfășura în perioada 18 – 22 aprilie 2017, la Cluj Napoca. Cei patru elevi sunt: Bălănoiu Eugen Petre (clasa a XII-a), Zălog Iulian Nicolae (clasa a X-a), Cloșanu Romulus Beniamin (clasa a XI-a) și Brehui Bogdan Florin (clasa a IX-a).

 

 

2 gânduri despre “150 de elevi gorjeni la fazele naționale ale olimpiadelor

  1. Ar trebui sa nomonalizati toti elevii care participa la olimpiadele amintite nu preferential. Daca amintiti de olimpiada de matematica sau fizica corect ar fii sa nu omiteti niciun elev calificat!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.