Simpozionul ”Gorjul-vatră de istorie românească”, ediția a XXXII-a


În organizarea  Societății de Științe Istorice din România – Filiala Gorj,  s-a  desfășurat la Târgu-Jiu în data de 31 mai 2017,  Simpozionul Județean „Gorjul – vatră de istorie românească”, ediția a XXXII-a, cu tema: „Centenar. Ecaterina Teodoroiu – eroina poporului român”.Pe lângă partenerii tradiționali-Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu”, Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale-ediția din acest an a beneficiat de o premieră, vicepreședintele Consiliului Județean Gorj este un istoric-prof. dr. Gheorghe Nichifor iar viceprimarul orașului Târgu-Jiu este un iubitor de istorie, jr. Adrian Tudor.

Evenimentul a reunit  participarea  unor istorici, cercetători, arhiviști, muzeografi și publiciști gorjeni, care de-a lungul timpului, prin contribuția lor, au păstrat vie în memoria posterității personalitatea, faptele de arme și sacrificiul eroinei Ecaterina Teodoroiu. Simpozionul din acest an a fost  organizat de Societatea de Științe Istorice-filiala Gorj în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu”, Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale și Asociația „Școala Gorjeană”, fiind găzduit de către Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” din Târgu-Jiu.

Prima parte a reuniunii a fost consacrată, un obicei în ultimii ani, prezentării raportului de activitate al Filialei Gorj a Societății de Științe Istorice din România(2016-2017) dar și unei lansări de carte ”Contribuții la o posibilă bibliografie istorică a Gojului”,  autor Gheorghe Nichifor. Lucrarea reunește în dimensiunile sale impresionante aproape tot ce înseamnă contribuție istoriografică gorjeană de până acum, o carte care nu ar trebui să lipsească din nici o bibliotecă publică dar și din colecțiiile iubitorilor de istorie.

O intervenție interesantă s-a dovedit cea a viceprimarului Municipiului Târgu-Jiu, Adrian Tudor. Pledoaria sa pentru păstrarea memoriei eroilor, eforturile pe care le face Municipalitatea pentru valorificarea istoriei locale și cunoașterii marilor personalități ale Gorjului-un exemplu fiind chiar Ecaterina Teodoroiu-ne face să sperăm că din acest punct de vedere vom avea doar de câștigat ca urbe și memorie colectivă. După anul Constantin Brâncuși, cel Ecaterina Teodoroiu și Centenarul Unirii în 2018, vor urma desigur și manifestări de amploare dedicate altor personalități cum ar fi Gheorghe Magheru(2019) și Tudor Vladimirescu(2021).

Cu siguranță, partea cea mai consistentă a reuniunii a fost dedicată personalității de excepție a eroinei Ecaterina Teodoroiu. Comunicările acestei părți au fost următoarele: ”Momente de grație din istoria națională – Războiul de Întregire Națională” (prof. Cornel Șomîcu); ”Ecaterina Teodoroiu – eroina neamului românesc” (dr. Ion Mocioi); ”Obiecte personale ale Ecaterinei Teodoroiu aflate în colecțiile Muzeului Județean „Alexandru Ștefulescu” (dr. Valentin Pătrașcu); ”Ecaterina Teodoroiu în arhivele gorjene” (arhivist Cristina Paula Vasiloiu). Participanții numeroși-profesori de istorie și elevi-au putut să urmărească principalele momente ale Războiului de întregire Națională și nașterea mitului Ecaterina Teodoroiu(C. Șomîcu), o prezentare consistentă și documentată despre Ecaterina Teodoroiu a profesorului Ion Mocioi, autorul singurei monografii de luat în seamă despre ”eroina de la Jiu” și, bineînțeles, ce se păstrează în arhive și colecțiile muzeale locale despre Cătălina, cum a intrat în istorie, comunicări datorate Cristinei Paula Vasiloiu(SJAN Gorj) și Valentin Pătrașcu(Muzeul Județean).

Participanții au putut să aprofundeze subiectul Ecaterina Teodoroiu prin prezentarea filmului ”Cătălina Teodoroiu, eroina poporului român”, creație a publicistului Dorin Brozbă, proiect derulat în colaborare cu Primăria Târgu-Jiu. Ca de fiecare dată în ultimii ani, Asociația Națională Cultul Eroilor ”Regina Maria” și-a trimis reprezentanții la această manifestare, fiind de reținut ca în fiecare școală din Gorj să existe un spațiu destinat memoriei eroilor locali și județeni, această structură organizațională oferindu-și sprijinul în acest sens.

Un gând despre “Simpozionul ”Gorjul-vatră de istorie românească”, ediția a XXXII-a

  1. Delegația Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” – Filiala Județeană Gorj a fost alcătuită din: ing. Dan Toropu, prof. univ. dr. Ion Mocioi, prof. dr. muzeograf Valentin Dumitru Pătrașcu, lt. col. (r.) Gheorghe Bușe, prof. dr. Elena Cornoiu și prof. Dorel Șorop. În sală au mai fost prezenți și președinți sau președinți de onoare ai Cercurilor „Cultul Eroilor” din școlile județului Gorj.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.