REZULTATE Concursul și Simpozionul Județean ”După datini colindăm…”


 

Concursul şi simpozionul judeţean După datini colindăm…., consacrat sărbătorilor de Crăciun, s-a desfăşurat la Şcoala Gimnazială „Pompiliu Marcea”, Tg-Jiu, Gorj, în perioada 19 – 24 decembrie 2017. Peste o sută de elevi au participat la activitățile din cadrul acestui proiect. S-au realizat ateliere de creaţie plastică, abilităţi practice şi creații literare în fiecare şcoală participantă / având ca scop implicarea copiilor şi a cadrelor didactice în exprimarea valorilor morale, prin diferite forme artistice ce se regăsesc în tradiţiile populare.Cadrele didactice au participat cu sesiuni de comunicări privind interculturalitatea şi promovarea tradiţiilor specifice grupurilor etnice.

Prin acest simpozion s-a dorit şi s-a reuşit promovarea interculturalităţii, în vederea realizării unor schimburi culturale şi de intercunoaştere.Proiectul s-a finalizat cu realizarea unei expoziţii la Şcoala Gimnaziala „Pompiliu Marcea”, Tg-Jiu  şi desfăşurarea unor programe artistice specifice temei. Este de remarcat faptul că programul desfăşurat a reuşit să implice cât mai mulţi parteneri care au răspuns cu seriozitate cerinţelor cerute de proiect.

Toate lucrările participanţilor (eseuri, articole, referate, creaţii literare, creaţii artistice) vor fi cuprinse într-un volum, intitulat sugestiv De Crăciun.  Organizatorii acestei activităţi au fost: prof. Pătrășcoiu Rozica-Sevastița-Carmen, prof. înv. primar: Gogelescu-Bădiţa Ana-Maria, prof. Lăzăroiu Simona, prof. Banța Vica-Nicoleta, prof. Vasilescu Liliana, prof. Crețan Andreea  (Școala „Pompiliu Marcea, Tg-Jiu), prof. Diaconu-Stoica Ana-Georgiana (Școala „Alexandru Ștefulescu”, Tg-Jiu), și prof. Negrea Cristina (Școala Gimnazială „Constantin Brâncuși”, Tg-Jiu).

Dintre partenerii proiectului putem aminti: Inspectoratul Judeţean Gorj, Casa Corpului Judeţean Gorj, Fundaţia Terre des Hommes, Școala Gimnazială „Pompiliu Marcea”, Tg-Jiu; Școala „Alexandru Ștefulescu”, Tg-Jiu; Școala „Constantin Brâncuși”, Tg-Jiu și Şcoala Gimnazială Nr.1 Polovragi.  Dorim să mulţumim tuturor  pentru participare, pentru rezultatele obţinute şi pentru sprijinul acordat în derularea acestui proiect.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.