Concursul Regional CreaTIC pentru elevii din 28 de județe


 

În perioada martie-iunie 2018, Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” împreună cu 28 de parteneri  din mai multe județe organizează concursul  regional CreaTIC al cărui obiectiv declarat este să formeze abilități practice de realizare a unor materiale ce îmbină creativitatea, spiritul artistic, critic utilizand  TIC,  promovând astfel  dezvoltarea  competențelor digitale ale elevilor.

Elevii participanți la concurs vor fi implicați în rezolvarea mai multor cerințe  care vizează celebrarea Centenarului Marii Uniri prin realizarea unui poster, a unui flyer, benzi desenate si o pagină web. În cadrul fiecărei etape, participanții vor fi implicați în realizarea unui  produs  pe o temă dată. Astfel, în perioada 12-23.03.2018 participanții vor realiza un poster de promovare a unui eveniment care să celebreze Centenarul Marii Uniri  a Basarabiei cu România. Toate lucrările vor fi centralizate la CTGGM, urmând ca  ulterior să fie jurizate de către un grup de profesori  de informatică din cadrul instituțiilor partenere (licee si universități) , de profesori de istorie din cadrul Societății de Științe Istorice din România, filiala Gorj, dar si de un grup de profesori de informatică din Slovenia, care vor desfășura activități de tip job shadowing în cadrul Colegiului ”Magheru” în perioada următoare. Câștigătorii concursului vor fi răsplătiți cu diplome și premii oferite de sponsorii concursului, iar cei din județul Gorj vor participa la un stagiu de pregătire oferit de profesorii din Slovenia. Mai multe informații despre derularea concursului pot fi găsite pe site-ul  Colegiului Tehnic ”General Gheorghe Magheru”- http://www.ctgm.ro.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.