TÂRG DE ȘTIINȚĂ ”CODE Kids– Copiii fac coding în bibliotecile publice”


 

Joi, 7 iunie 2018, Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj organizează un Târg de Știință în cadrul proiectului ”CODE Kids – Copiii fac coding în bibliotecile publice”.

Acest proiect reprezintă o inițiativă de coding și educație STEM și se adresează cu precădere copiilor de 10-14 ani din mediul rural și urban mic. Se desfășoară în prezent în 61 de cluburi reunind la activități săptămânale peste 600 de elevi din județele: Argeș, Bihor, Gorj, Neamț, Sălaj, Timiș, Vâlcea și Vrancea. Proiectul este inițiat de Fundația Progress în parteneriat cu Asociația ETIC, bibliotecile publice din România, Orange, Farmexpert și farmaciile Alphega și este finanțat de Romanian-American Foundation.

Târgul de Știință se va desfășura la Sala de Lectură a Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, începând cu orele 12:00. Participanții vor fi membrii cluburilor de coding (grupele de  avansați) de la bibliotecile publice Bălești, Scoarța, Vladimir din Gorj, Cărpiniș și Tormac din Timiș.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.