Cadrele didactice acuză Guvernul de înșelăciune


 

Sindicaliștii din învățământ spun că Guvernul  a încălcat Acordul semnat la sfârșitul lunii noiembrie, anul trecut, prin care se angaja să plătească diferenţele salariale ale profesorilor care au aceeaşi vechime în muncă, dar salarii diferite. Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) a trimis o scrisoare către Ministerul Finanţelor prin care le atrage atenţia guvernanţilor că ajustările salariale trebuiau făcute începând din 2018.

În aceeaşi scrisoare, sindicaliştii mai arată că Guvernul nu a făcut niciun demers prin care să plătească banii câştigaţi în instanţă de profesori în urma tăierilor salariale din 2009. Acest lucru, arată sindicaliştii, ar trebui făcut până la finalul lunii ianuarie 2019.

În acelaşi timp, sindicaliştii spun că indemnizația de hrană trebuia să se plătească de la 1 decembrie 2018.

Liderii sindicali cer o întâlnire cu reprezentanții Executivului pentru săptămâna viitoare.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.