Identitate culturală

În perioada 21 – 28 martie 2019  a venit rândul Școlii  Gimnaziale ”Sfântul Nicolae” din Târgu-Jiu, să găzduiască cu onoare 11 elevi străini, însoțiți de 7 profesori în cadrul Proiectului Erasmus + ”Analyse de la Biodiversité et des Cultures pour un Développement plus Durable” – ABC2D.

Activitățile desfășurate în aceste zile au reprezentat un stagiu de formare pe tema identității culturale, util atât elevilor, cât și profesorilor participanți.

Oaspeții noști au aflat detalii despre operele marelui sculptor Constantin Brâncuși, au descoperit, prin ateliere interactive, tradițiile, folclorul și meșteșugurile gorjenești. În desfășurarea atelierelor ne-am bucurat de colaborarea cu Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Cercetașii Gorj, Școala Populară de Artă, Ansamblul Privighetorile Gorjului, prof. Lupu Mihaela, Primăria Comunei Bălănești, cărora le mulțumim pentru sprijinul acordat.

Elevii străini au fost găzduiți de familiile elevilor noștri, o oportunitate în plus pentru interacțiune culturală și lingvistică autentică.

Activitățile stagiului de formare au încununat cu succes obiectivele proiectului, oaspeții noștri fiind profund impresionați de tradițiile și cultura românească.

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )